Türkmənistan tərəfindən Füzulidə tikiləcək məscidin onlayn formatda təməli qoyulu
Oktyabrın 7-də Qəbələdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Dövlət Başçıları Şurasının 12-ci Zirvə Görüşündə iştirak edən digər dövlət və hökumət başçıları Türkmənistan tərəfindən Füzulidə tikiləcək məscidin onlayn formatda təməlini qoyublar.
Türkmənistan tərəfindən Füzulidə inşa ediləcək məscid kompleksinin ümumi ərazisi 1 hektardan çox olacaq. Məscid binasında hər biri 40 metr olmaqla 2 minarə inşa ediləcək. Əsas günbəzin hündürlüyü isə 30 metr təşkil edəcək. Burada eyni vaxtda 500 nəfər ibadət edə biləcək.
Qeyd edək ki, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun bərpası istiqamətində Azərbaycan dövlətinin gördüyü işlərə TDT-yə üzv və müşahidəçi ölkələr də öz töhfələrini verir. Belə ki, Türkmənistan tərəfindən Füzulidə məscidin tikintisi ilə yanaşı, bu rayonda Özbəkistan tərəfindən Mirzə Uluqbəy adına məktəbin, Qazaxıstan tərəfindən Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin, Ağdamda Qırğızıstan tərəfindən Manas adına məktəbin tikilib istifadəyə verilməsi, Macarıstan tərəfindən Cəbrayılda məktəb binasının tikilməsi, Türkiyə şirkətlərinin bir çox tunel, körpü və yolların inşasında iştirakı bunun əyani göstəricisidir.

В Физули Туркменистаном заложена мечеть в онлайн-формате
7 октября в Габале Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов и другие главы государств и правительств, участвующие в 12-м Саммите Совета глав государств Организации тюркских государств (ОТГ), заложили в онлайн-формате фундамент мечети, которая будет построена Туркменистаном в Физули.
Общая площадь мечетного комплекса, который будет построен Туркменистаном в Физули, составит более 1 гектара. В здании мечети будут построены 2 минарета высотой по 40 метров каждый. Высота главного купола составит 30 метров. Здесь одновременно смогут молиться 500 человек.
Следует отметить, что страны-члены и наблюдатели ОТГ также вносят свой вклад в работу, проводимую азербайджанским государством по восстановлению Карабаха и Восточного Зангезура. Так, помимо строительства мечети Туркменистаном в Физули, наглядным показателем этого является строительство и ввод в эксплуатацию в этом районе школы имени Мирзы Улугбека Узбекистаном, Центра детского творчества имени Курмангазы Казахстаном, школы имени Манаса Кыргызстаном в Агдаме, строительство здания школы Венгрией в Джебраиле, а также участие турецких компаний в строительстве многих тоннелей, мостов и дорог.