Türkmənistan tərəfindən Füzulidə tikiləcək məscidin onlayn formatda təməli qoyulu
Oktyabrın 7-də Qəbələdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Dövlət Başçıları Şurasının 12-ci Zirvə Görüşündə iştirak edən digər dövlət və hökumət başçıları Türkmənistan tərəfindən Füzulidə tikiləcək məscidin onlayn formatda təməlini qoyublar.
Türkmənistan tərəfindən Füzulidə inşa ediləcək məscid kompleksinin ümumi ərazisi 1 hektardan çox olacaq. Məscid binasında hər biri 40 metr olmaqla 2 minarə inşa ediləcək. Əsas günbəzin hündürlüyü isə 30 metr təşkil edəcək. Burada eyni vaxtda 500 nəfər ibadət edə biləcək.
Qeyd edək ki, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun bərpası istiqamətində Azərbaycan dövlətinin gördüyü işlərə TDT-yə üzv və müşahidəçi ölkələr də öz töhfələrini verir. Belə ki, Türkmənistan tərəfindən Füzulidə məscidin tikintisi ilə yanaşı, bu rayonda Özbəkistan tərəfindən Mirzə Uluqbəy adına məktəbin, Qazaxıstan tərəfindən Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin, Ağdamda Qırğızıstan tərəfindən Manas adına məktəbin tikilib istifadəyə verilməsi, Macarıstan tərəfindən Cəbrayılda məktəb binasının tikilməsi, Türkiyə şirkətlərinin bir çox tunel, körpü və yolların inşasında iştirakı bunun əyani göstəricisidir.

On October 7, in Gabala, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Chairman of the People's Council of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, and other heads of state and government participating in the 12th Summit of the Council of Heads of State of the Organization of Turkic States (OTS) laid the foundation for the mosque to be built by Turkmenistan in Fuzuli in an online format.
The total area of the mosque complex to be built by Turkmenistan in Fuzuli will be more than 1 hectare. The mosque building will feature 2 minarets, each 40 meters high. The main dome will have a height of 30 meters. It will be able to accommodate 500 worshippers simultaneously.
It should be noted that member and observer countries of the OTS are also contributing to the restoration efforts undertaken by the Azerbaijani state in Karabakh and Eastern Zangazur. This is clearly demonstrated by the construction of a mosque by Turkmenistan in Fuzuli, as well as the construction and commissioning of the Mirza Ulugbek school by Uzbekistan, the Kurmangazy Children's Creativity Center by Kazakhstan in this district, the Manas school by Kyrgyzstan in Aghdam, the construction of a school building by Hungary in Jabrayil, and the participation of Turkish companies in the construction of numerous tunnels, bridges, and roads.