Türkiyənin hərbi ixracatı son beş ildə 3,5 dəfə artıb
Türkiyə qlobal silah ixracatçıları arasında sürətlə yüksələrək beş il ərzində hərbi satışlarını 2 milyard dollardan 7 milyard dollara çatdırıb.
Redaksiya The Economist-ə istinadla xəbər verir ki, bu artımın əsas səbəbləri arasında Baykar şirkətinin artıq 30-dan çox ölkəyə satılmış Bayraktar TB2 pilotsuz uçuş aparatları, Səudiyyə Ərəbistanı ilə imzalanmış 3 milyard dollarlıq “Akıncı” müqaviləsi və Leonardo şirkəti ilə həyata keçirilən birgə layihələr göstərilir.
Son dövrlərdə bağlanan kontraktlar sırasında Rumıniyaya 1 milyard dollara yaxın dəyəri olan 1059 “Cobra II” zirehli maşınının satışı, İspaniya ilə 1,6 milyard dollarlıq “Hürjet” döyüş təyyarəsi sazişi, həmçinin Portuqaliyaya dəniz platformalarının ixracı yer alır.
Türkiyə hazırda dünyada silah ixracatçıları arasında 11-ci pillədə qərarlaşıb və yaxın illərdə ilk beşliyə daxil olmağı hədəfləyir. Bu məqsədə çatmaq üçün ölkə “Altay” tanklarından “MİLGEM” hərbi gəmilərinə, həmçinin beşinci nəsil “Kaan” qırıcı təyyarəsinə qədər geniş məhsul portfelinə güvənir. Xüsusən “Kaan” təyyarəsi F-35-in daha ucuz alternativi kimi təqdim olunur və artıq İndoneziya, Azərbaycan, Səudiyyə Ərəbistanı və Pakistan kimi ölkələrin marağına səbəb olub.

Военный экспорт Турции увеличился в 3,5 раза за последние пять лет
Турция стремительно поднимается среди мировых экспортеров оружия, увеличив свои военные продажи с 2 миллиардов долларов до 7 миллиардов долларов за пять лет.
Редакция, ссылаясь на The Economist, сообщает, что среди основных причин этого роста называются беспилотные летательные аппараты Bayraktar TB2 компании Baykar, уже проданные более чем в 30 стран, контракт на 3 миллиарда долларов по Akıncı, подписанный с Саудовской Аравией, и совместные проекты, реализуемые с компанией Leonardo.
Среди недавно заключенных контрактов — продажа 1059 бронемашин Cobra II стоимостью около 1 миллиарда долларов Румынии, соглашение с Испанией на истребитель Hürjet стоимостью 1,6 миллиарда долларов, а также экспорт морских платформ в Португалию.
В настоящее время Турция занимает 11-е место среди мировых экспортеров оружия и стремится войти в первую пятерку в ближайшие годы. Для достижения этой цели страна полагается на широкий портфель продукции, от танков Altay до военных кораблей MİLGEM, а также истребителя пятого поколения Kaan. В частности, самолет Kaan представлен как более дешевая альтернатива F-35 и уже вызвал интерес таких стран, как Индонезия, Азербайджан, Саудовская Аравия и Пакистан.