Türkiyənin hərbi aviasiya planları rəsmi şəkildə açıqlanıb
Türkiyənin Milli Müdafiə naziri Yaşar Gülər ölkənin döyüş aviasiyası parkının yenilənməsi və gücləndirilməsi ilə bağlı planlar barədə açıqlama verib. Nazir bildirib ki, Qətər və Oman kimi ölkələrdən alınacaq Eurofighter təyyarələri az uçuş həyata keçirmiş, istifadəyə hazır vəziyyətdədir.
Redaksiya məlumat verir ki, Qətərdən tədarük ediləcək Eurofighter təyyarələri həmin ölkədə mövcud olan sursat və texniki materiallarla birlikdə alınacaq. Oman vasitəsilə əldə olunacaq təyyarələrin isə AESA radarı, METEOR raket atma qabiliyyəti və müasir avionika sistemləri ilə yenilənməsi nəzərdə tutulur və bu modernizasiyanın 12 təyyarə üçün 2028-ci ildə tamamlanacağı gözlənilir.
Nazir həmçinin CAATSA sanksiyaları kontekstində F-on altı təyyarələrinin tədarükü ilə bağlı ciddi problem görmədiklərini, lakin əsas prioritetin F-35 proqramı olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, İsrail və Yunanıstanın bu təyyarələrin Türkiyəyə verilməməsi üçün lobbi fəaliyyəti apardığı məlumdur və Türkiyə ABŞ ilə bu məsələlərin həlli üçün öz səylərini davam etdirir.
Açıqlamada Böyük Britaniya ilə imzalanmış razılaşma çərçivəsində 20 ədəd yeni istehsal Eurofighter təyyarəsinin alınacağı da vurğulanıb. Bu təyyarələrin 2030-cu ildə 6, 2031-ci ildə səkkiz və iki min otuz ikinci ildə 6 ədəd olmaqla mərhələli şəkildə inventara daxil ediləcəyi bildirilib.
Bundan əlavə, baş vermiş qəzadan sonra Türkiyənin bütün C-130 təyyarələrinin texniki yoxlamadan keçirildiyi açıqlanıb. Nazir Yaşar Gülər qara qutunun TUSAŞ-da araşdırıldığını və istintaqın nəticələrinin tam şəffaflıqla ictimaiyyətə təqdim olunacağını qeyd edib.

Министр национальной обороны Турции Яшар Гюлер сделал заявление о планах по обновлению и укреплению парка боевой авиации страны. Министр сообщил, что самолеты Eurofighter, которые будут закуплены у таких стран, как Катар и Оман, находятся в готовом к эксплуатации состоянии с небольшим налетом.
Редакция сообщает, что самолеты Eurofighter, которые будут поставлены из Катара, будут приобретены вместе с боеприпасами и техническими материалами, имеющимися в этой стране. Предполагается модернизация самолетов, полученных через Оман, с установкой радара AESA, ракетного вооружения METEOR и современных систем авионики, и ожидается, что эта модернизация для 12 самолетов будет завершена в 2028 году.
Министр также заявил, что они не видят серьезных проблем с поставкой самолетов F-16 в контексте санкций CAATSA, однако основным приоритетом является программа F-35. Он отметил, что известно о лоббистской деятельности Израиля и Греции с целью недопущения передачи этих самолетов Турции, и Турция продолжает свои усилия по решению этих вопросов с США.
В заявлении также подчеркивается, что в рамках соглашения, подписанного с Великобританией, будет приобретено 20 новых самолетов Eurofighter. Сообщается, что эти самолеты будут поэтапно введены в эксплуатацию: 6 в 2030 году, восемь в 2031 году и 6 в 2032 году.
Кроме того, после произошедшей аварии было объявлено, что все самолеты C-130 Турции прошли техническую проверку. Министр Яшар Гюлер отметил, что бортовой самописец исследуется в TUSAŞ, и результаты расследования будут представлены общественности с полной прозрачностью.