2026-cı il aprelin 1-dən etibarən Türkiyədə mobil operatorlar 5G xidmətinə keçəcək. Bu, ölkənin rəqəmsal transformasiyasında yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir və istifadəçilərə daha yüksək sürət, daha az gecikmə və daha sabit bağlantı imkanı yaradacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Türkiyənin nəqliyyat naziri Abdulkadir Uraloğlu 5G-nin istifadəyə verilməsini “yeni bir rəqəmsal dövrün başlanğıcı” adlandırıb. Onun sözlərinə görə, internet sürəti 10 dəfə artacaq və sistemdə yerli istehsal tələbi ən azı 60 faiz olacaq.
Yeni texnologiyanın tətbiqi ilə “ağıllı şəhərlər”, “sürücüsüz nəqliyyat” və “sənaye 4.0” kimi sahələrdə böyük irəliləyişlərin baş verəcəyi gözlənilir. Bu addım Türkiyəni regionun ən inkişaf etmiş rəqəmsal infrastruktur mərkəzlərindən birinə çevirəcək.

В Турции начинается эра 5G
С 1 апреля 2026 года мобильные операторы в Турции перейдут на услуги 5G. Это расценивается как начало нового этапа в цифровой трансформации страны и предоставит пользователям более высокую скорость, меньшую задержку и более стабильное соединение.
Редакция сообщает, что министр транспорта Турции Абдулкадир Уралоглу назвал запуск 5G «началом новой цифровой эры». По его словам, скорость интернета увеличится в 10 раз, а требование к местному производству в системе составит не менее 60 процентов.
Ожидается, что с внедрением новой технологии произойдут значительные прорывы в таких областях, как «умные города», «беспилотный транспорт» и «индустрия 4.0». Этот шаг превратит Турцию в один из самых развитых центров цифровой инфраструктуры в регионе.