Türkiyə ordusu KBRN təhdidlərinə qarşı yeni vasitə əldə etdi
Müasir hərbi texnologiyaların inkişafı, müxtəlif təhlükələrə qarşı müdafiə sistemlərinin yaradılmasını zəruri edir. Bu kontekstdə, kimyəvi, bioloji, radioloji və nüvə (KBRN) təhdidlərinə qarşı mübarizə aparmaq üçün xüsusi vasitələrin hazırlanması, hərbi qüvvələrin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu məqsədlə hazırlanmış ən son texnoloji nailiyyətlər, orduların arsenalına daxil edilərək, onların müdafiə qabiliyyətini artırır.
Redaksiya məlumat verir ki, "PARS İZCİ 8×8" KBRN kəşfiyyat vasitəsi ilk dəfə olaraq Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin tərkibinə daxil edilib. Bu hadisə, hərbi sahədə əhəmiyyətli bir addım olaraq qiymətləndirilir və ordunun KBRN təhdidlərinə qarşı mübarizə imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə artırır. "PARS İZCİ 8×8" vasitəsinin qəbulu, Türkiyənin müdafiə sənayesinin inkişafının da bir göstəricisidir.
"PARS İZCİ 8×8" KBRN kəşfiyyat vasitəsinin hazırlanması və istehsalı, FNSS şirkəti tərəfindən həyata keçirilib. Bu vasitə, KBRN təhdidlərini aşkar etmək, təhlil etmək və onlara qarşı mübarizə aparmaq üçün nəzərdə tutulub. Vasitənin təchizatı, Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin KBRN müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək məqsədi daşıyır. Bu məqsədlə, müxtəlif sayda "PARS İZCİ 8×8" KBRN kəşfiyyat vasitəsinin müayinə və qəbul prosesləri tamamlanaraq, orduya təhvil verilib. Bu proses, 5 fevral 2026-cı ildə keçirilən Milli Müdafiə Nazirliyinin həftəlik iclasında müzakirə edilib. Bu hadisə, Türkiyənin müdafiə sahəsindəki nailiyyətlərini və KBRN təhdidlərinə qarşı hazırlıq səviyyəsini nümayiş etdirir.

Развитие современных военных технологий требует создания систем защиты от различных угроз. В этом контексте разработка специальных средств для борьбы с химическими, биологическими, радиологическими и ядерными (КБРН) угрозами имеет важное значение для обеспечения безопасности вооруженных сил. Последние технологические достижения, разработанные для этих целей, включаются в арсеналы армий, повышая их оборонный потенциал.
Как сообщает Redaksiya, разведывательная машина КБРН "PARS İZCİ 8×8" впервые была включена в состав Вооруженных сил Турции. Это событие оценивается как важный шаг в военной сфере и значительно повышает возможности армии по борьбе с КБРН-угрозами. Принятие машины "PARS İZCİ 8×8" также является показателем развития оборонной промышленности Турции.
Разработка и производство разведывательной машины КБРН "PARS İZCİ 8×8" осуществлены компанией FNSS. Эта машина предназначена для обнаружения, анализа и борьбы с КБРН-угрозами. Оснащение машины направлено на усиление оборонного потенциала Вооруженных сил Турции в области КБРН. С этой целью были завершены процессы осмотра и приемки различных разведывательных машин КБРН "PARS İZCİ 8×8", и они были переданы армии. Это событие обсуждалось на еженедельном заседании Министерства национальной обороны, состоявшемся 5 февраля 2026 года. Данное событие демонстрирует достижения Турции в оборонной сфере и уровень готовности к противодействию КБРН-угрозам.