Bloomberg-in məlumatına görə, Türkiyə 10 milyard dollardan çox təyyarə alımlarını balanslaşdırmaq məqsədilə Boeing və Lockheed Martin şirkətlərinin istehsal etdiyi döyüş təyyarələrinin bəzi hissələrinin yerli istehsalını təmin etmək üçün ABŞ-la istişarələr aparır.
Redaksiya xəbər verir ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəstəyi ilə CAATSA sanksiyalarının yumşaldılmasına nail olmağı hədəfləyir. Məqsəd Türkiyə şirkətlərinin F-35 qırıcılarının istehsal proqramına geri dönməsi və eyni zamanda yeni F-16 Viper təyyarələri ilə onların mühərriklərinin alınmasıdır.
Məlumata görə, rəsmi Ankara bu istiqamətdə həm müdafiə sənayesində əməkdaşlığın genişləndirilməsini, həm də strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsini planlaşdırır.

Турция ведет новые переговоры с США в сфере оборонной промышленности
По данным Bloomberg, Турция проводит консультации с США, чтобы обеспечить местное производство некоторых компонентов боевых самолетов, производимых компаниями Boeing и Lockheed Martin, с целью сбалансировать закупки самолетов на сумму более 10 миллиардов долларов.
Редакция сообщает, что президент Реджеп Тайип Эрдоган при поддержке президента США Дональда Трампа стремится добиться смягчения санкций CAATSA. Цель состоит в том, чтобы турецкие компании вернулись в программу производства истребителей F-35, а также закупили новые самолеты F-16 Viper и их двигатели.
Согласно информации, официальная Анкара в этом направлении планирует как расширение сотрудничества в оборонной промышленности, так и укрепление стратегического партнерства.