Trampla Modi enerji və ticarət məsələlərini müzakirə etdilər
ABŞ prezidenti Donald Tramp Hindistanın baş naziri Narendra Modi ilə səhər saatlarında telefon danışığı apardığını və görüşün şərəfli olduğunu bildirib. Danışıqlar zamanı tərəflər bir sıra mühüm məsələləri, o cümlədən ticarət əlaqələrini və Rusiya-Ukrayna müharibəsinin dayandırılması perspektivlərini müzakirə ediblər.
Redaksiya xəbər verir ki, söhbət zamanı Narendra Modi Rusiyadan neft alışını dayandırmağa və ABŞ-dən, eləcə də potensial olaraq Venesueladan daha çox neft idxal etməyə razılıq verib. Bu qərarın enerji bazarlarına və regional iqtisadi münasibətlərə təsir göstərəcəyi qeyd olunur.
Danışıqların əsas mövzularından biri də ABŞ ilə Hindistan arasında ticarət sazişi olub. Tərəflər qarşılıqlı tariflərin 25%-dən 18%-ə endirilməsi barədə razılıq əldə ediblər və bu qərarın dərhal qüvvəyə mindiyi açıqlanıb.
Açıqlamada vurğulanıb ki, əldə olunan razılaşmalar iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşməsinə, enerji təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə və beynəlxalq gündəmdə mühüm yer tutan münaqişələrin həlli istiqamətində səylərin artırılmasına xidmət edir.

Трамп и Моди обсудили энергетические и торговые вопросы
Президент США Дональд Трамп сообщил, что провел телефонный разговор с премьер-министром Индии Нарендрой Моди утром и назвал беседу честью. В ходе переговоров стороны обсудили ряд важных вопросов, включая торговые отношения и перспективы прекращения российско-украинской войны.
Редакция сообщает, что в ходе беседы Нарендра Моди согласился прекратить закупки нефти из России и увеличить импорт нефти из США, а также, возможно, из Венесуэлы. Отмечается, что это решение повлияет на энергетические рынки и региональные экономические отношения.
Одной из основных тем переговоров стало торговое соглашение между США и Индией. Стороны достигли договоренности о снижении взаимных тарифов с 25% до 18%, и было объявлено, что это решение вступило в силу немедленно.
В заявлении подчеркивается, что достигнутые договоренности способствуют углублению экономического сотрудничества между двумя странами, укреплению энергетической безопасности и активизации усилий по разрешению конфликтов, занимающих важное место в международной повестке дня.