Trampın vədləri: Müharibələr davam edir
ABŞ prezidenti Donald Tramp özünün inaqurasiya nitqində bildirmişdi ki, onun rəhbərliyi altında ABŞ "bütün müharibələri dayandıracaq və dünyaya yeni birlik ruhu gətirəcək". Lakin indiyə qədər o, bu vədi əsasən yerinə yetirə bilməyib.
Redaksiya məlumat verir ki, Trampın Ağ Evə qayıtmasından sonra ABŞ İranın nüvə obyektlərini bombalayıb, Karib dənizində şübhəsiz qayıqlara pilotsuz uçuş aparatları ilə zərbələr endirib və Venesuela diktatoru Nikolas Maduronu paytaxt Karakasdakı iqamətgahından çıxarıb.
İndi isə görünür ki, Trampın nəzarəti altında yeni bir münaqişə başlaya bilər. "Reason" jurnalının müxbiri Metyu Petti çərşənbə günü xəbər verib ki, "Amerika Birləşmiş Ştatları Yaxın Şərqdə özü tərəfindən yaradılan bir böhrana girir", Tramp isə "bölgəyə "gözəl armada" göndərilməsi" barədə göstəriş verib. Pettinin sözlərinə görə, bu eskalasiya İranın nüvə proqramı, regional siyasət və daxili siyasət üzrə gərgin danışıqlardan sonra baş verir.
Əgər ABŞ İrana müdaxilə edərsə, o, illər əvvəlkindən daha çox iranlıların əməkdaşlığı ilə qarşılaşa bilər. Yanvar ayında ölkədə İran iqtisadiyyatının zəifləməsi nəticəsində həftələrlə davam edən etirazlar baş verdi. İran-Britaniya jurnalisti Fərdad Fərhzad "Reason" jurnalının müxbiri Zak Veysmüllerə bildirib ki, "Bu etirazlar çox qərbpərəstdir... və, bilirsiniz ki, Amerika Birləşmiş Ştatlarının kömək edə biləcəyi bir şeydir".
Bu qərbpərəstlik meyli qismən də İran rejiminin bu iqtisadi qeyri-müəyyənlik dövründəki amansız media məhdudiyyətləri ilə bağlıdır. Xarici medianın əksəriyyəti senzura olunur və İranın daxili interneti ciddi şəkildə məhdudlaşdırılıb, bu mühit yanvar ayından bəri daha da gücləndirilib. Bu blokadaya baxmayaraq, rejim bütün xarici medianın ölkəyə girməsinin qarşısını ala bilməyib. "İran İnternational" kanalında yayımlanan Fərhzadın "Fərdad Fərhzad ilə 24" adlı şousu peyklər vasitəsilə ölkəyə daxil ola bilib. İran rejiminin siqnalı bloklama cəhdlərinə baxmayaraq, bütün ölkəni və ya bütün peykləri bloklamaq texniki cəhətdən mümkün deyil. Və İranda peyk antenası saxlamaq qanunsuz olsa da, iranlıların böyük əksəriyyətində belə antena var.
Fərhzadın kanalı rejim tərəfindən terror təşkilatı kimi təsnif edilib, əsasən yerli etirazlar və marksist əlaqələri olan İran müxalifət qrupu olan Mücahidin-e Xalq haqqında verdiyi məlumatlara görə, həmçinin "CNN" kimi təşkilatların da məlumat verdiyi və "İran İnternational" kanalının Səudiyyə Ərəbistanından maliyyə dəstəyi alması faktına görə. Bu təyinat Fərhzadın həyatını təhlükə altına salıb, rejim onun 2022-ci ildə Londonda öldürülməsini planlaşdırıb. O, "Reason" jurnalına bildirib ki, "Siz əslində həyatınızı riskə atırsınız".
İran media nəsrlərini nəzarətdə saxlamağa çalışır. CNN-in müxbiri Frederik Pleytgenin hazırladığı son media paketi, Fərhzadın sözlərinə görə, "İranda baş verənlər haqqında yanlış təsəvvür yaradır". Orada Pleytgen Tehranda seçmə üsulla gəzdirilir və yalnız bölgədəki Amerika müdaxiləsi ilə bağlı rejim tərəfdarı olan şahidlərə müsahibə verməyə icazə verilir. Fərhzad "Reason" jurnalına bildirib ki, "Bu, nəzarət olunan bir mühitdir; insanlar öz fikirlərini ifadə etməkdə sərbəst deyillər". "Sərhədsiz Reportyorlar" təşkilatının məlumatına görə, ölkə həm də jurnalistləri həbs edən dünyanın ən böyük ölkələrindən biridir.
İrandakı vəziyyət sürətlə dəyişir. Görünür, danışıqların dayanması, iranlıların gündəlik həyatını daha da pozacaq regional münaqişə təhdidləri, media və etirazlara qarşı sərt tədbirlər fonunda, "İran İnternational" və "YourTime TV" kimi peyk şəbəkələrinin yayımı adi iranlılar üçün vacib olaraq qalır.

Обещания Трампа: Войны продолжаются
Президент США Дональд Трамп в своей инаугурационной речи заявил, что под его руководством США «прекратят все войны и принесут миру новый дух единства». Однако до сих пор он в основном не смог выполнить это обещание.
Редакция сообщает, что после возвращения Трампа в Белый дом США бомбили иранские ядерные объекты, наносили удары беспилотниками по подозрительным лодкам в Карибском море и выгнали венесуэльского диктатора Николаса Мадуро из его резиденции в столице Каракасе.
Теперь, похоже, под контролем Трампа может начаться новый конфликт. Корреспондент журнала "Reason" Мэтью Петти сообщил в среду, что "Соединенные Штаты вступают в созданный ими же кризис на Ближнем Востоке", а Трамп отдал приказ "отправить в регион "прекрасную армаду"". По словам Петти, эта эскалация происходит после напряженных переговоров по иранской ядерной программе, региональной политике и внутренней политике.
Если США вмешаются в Иран, они могут столкнуться с большим сотрудничеством со стороны иранцев, чем много лет назад. В январе в стране прошли многонедельные протесты, вызванные ослаблением иранской экономики. Ирано-британский журналист Фердад Фарзад сообщил корреспонденту журнала "Reason" Заку Вайсмюллеру: "Эти протесты очень прозападные... и, знаете ли, это то, с чем Соединенные Штаты могут помочь".
Эта прозападная тенденция отчасти связана с безжалостными ограничениями СМИ со стороны иранского режима в период экономической неопределенности. Большая часть зарубежных СМИ подвергается цензуре, а внутренний интернет Ирана серьезно ограничен, эта среда усилилась с января. Несмотря на эту блокаду, режиму не удалось предотвратить проникновение всех зарубежных СМИ в страну. Шоу Фарзада "24 с Фердадом Фарзадом", транслируемое на канале "Iran International", смогло проникнуть в страну через спутники. Несмотря на попытки иранского режима заблокировать сигнал, технически невозможно заблокировать всю страну или все спутники. И хотя хранение спутниковой антенны в Иране незаконно, подавляющее большинство иранцев имеют такие антенны.
Канал Фарзада был классифицирован режимом как террористическая организация, в основном из-за информации о "Моджахедин-э Халк", иранской оппозиционной группе с местными протестами и марксистскими связями, а также из-за того, что такие организации, как "CNN", также предоставляют информацию, и тот факт, что "Iran International" получает финансовую поддержку от Саудовской Аравии. Это назначение поставило жизнь Фарзада под угрозу, режим планировал его убийство в Лондоне в 2022 году. Он сообщил журналу "Reason": "Вы фактически рискуете своей жизнью".
Иран пытается контролировать нарративы СМИ. Последний медиа-пакет, подготовленный корреспондентом CNN Фредериком Плейтгеном, по словам Фарзада, "создает ложное представление о том, что происходит в Иране". Там Плейтгена избирательно водят по Тегерану и разрешают брать интервью только у проправительственных свидетелей, касающихся американского вмешательства в регионе. Фарзад сообщил журналу "Reason": "Это контролируемая среда; люди не свободны выражать свое мнение". По данным организации "Репортеры без границ", страна также является одной из крупнейших в мире стран, арестовывающих журналистов.
Ситуация в Иране быстро меняется. Похоже, что на фоне прекращения переговоров, угроз регионального конфликта, который еще больше нарушит повседневную жизнь иранцев, и жестких мер против СМИ и протестов, трансляция спутниковых сетей, таких как "Iran International" и "YourTime TV", остается важной для обычных иранцев.