İnformasiyanın artan fonu ilə bağlı müzakirələr davam edir və açıqlamalar beynəlxalq siyasi proseslərə dair müxtəlif şərhlərin verildiyini göstərir. Ekspertlər bu məsələnin qlobal gündəmdə xüsusi yer tutduğunu bildirirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya XİN nümayəndəsi Mariya Zaxarova “Sputnik” efirində ABŞ prezidenti Donald Trampın Ukrayna ilə bağlı planı ətrafında yaradılan informasiya gərginliyinin məqsədli şəkildə şişirdildiyini deyib. Onun sözlərinə görə, müəyyən beynəlxalq çevrələr gözlədikləri ssenarini tam həyata keçirə bilmədikləri üçün prosesə əlavə təzyiq göstərirlər.
Zaxarova bildirib ki, bəzi qüvvələrin planında böhranın daha da dərinləşdirilməsi, qlobal miqyasda korrupsiyanın genişlənməsi və mümkün qədər çox insanın həyatını itirməsi kimi məqamlar dayanırdı. O, baş verənlərin məqsədli manipulyasiya və situasiyanı qeyri-sabit saxlamağa yönəlmiş addımlar olduğunu vurğulayıb.
Rusiya rəsmisinin açıqlaması beynəlxalq müstəvidə müzakirələr doğurub və tərəflər arasında mövcud ziddiyyətlərin fonunda yeni debatlara səbəb olub.

Заявление о нарастании информационной напряженности вокруг плана Трампа по Украине
Обсуждения на фоне нарастающего информационного потока продолжаются, и заявления показывают, что даются различные комментарии относительно международных политических процессов. Эксперты заявляют, что этот вопрос занимает особое место в глобальной повестке дня.
Редакция сообщает, что представитель МИД России Мария Захарова в эфире «Sputnik» заявила, что информационная напряженность, создаваемая вокруг плана президента США Дональда Трампа по Украине, целенаправленно раздувается. По ее словам, определенные международные круги оказывают дополнительное давление на процесс, поскольку не смогли полностью реализовать ожидаемый ими сценарий.
Захарова сообщила, что в планах некоторых сил стояли такие моменты, как дальнейшее углубление кризиса, расширение коррупции в глобальном масштабе и гибель как можно большего числа людей. Она подчеркнула, что происходящее является целенаправленной манипуляцией и шагами, направленными на поддержание нестабильной ситуации.
Заявление российского чиновника вызвало дискуссии на международной арене и привело к новым дебатам на фоне существующих противоречий между сторонами.