Donald Tramp, Nyu-York şəhərindəki meri vəzifəsinə namizəd Zohran Mamdaninin Nyu-York Polis Departamentinə (NYPD) İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunu həbs etməsi barədə göstəriş verməsi ehtimalına sərt reaksiya verib. Bu məsələ ilə bağlı Trampın mövqeyi, seçki kampaniyasının gedişatında diqqəti cəlb edən mühüm siyasi hadisə kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Tramp, bu cür bir addımın "uyğunsuz" olduğunu bildirərək, əgər Mamdani belə bir göstəriş versə, müdaxilə edəcəyini vəd edib. Trampın bu açıqlaması, onun İsrailə və Netanyahunun siyasətinə olan dəstəyini bir daha nümayiş etdirir. Siyasi müşahidəçilər, Trampın bu mövqeyini, seçkiqabağı strategiyasının bir hissəsi kimi dəyərləndirirlər.
Mamdani, öz növbəsində, hələlik bu məsələyə rəsmi reaksiya verməyib. Lakin onun seçki platformasında İsrail-Fələstin münaqişəsi ilə bağlı müxtəlif fikirlər yer alıb. Bu hadisə, Nyu-York şəhərindəki seçki kampaniyasının gedişatına təsir edə biləcək mühüm bir amil kimi qiymətləndirilir. Seçicilərin reaksiyası və bu məsələnin seçki nəticələrinə təsiri yaxın günlərdə daha aydın olacaq.

Дональд Трамп жестко отреагировал на возможное указание Зорана Мамдани, кандидата на пост мэра Нью-Йорка, Департаменту полиции Нью-Йорка (NYPD) арестовать премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Позиция Трампа по этому вопросу оценивается как важное политическое событие, привлекающее внимание в ходе предвыборной кампании.
Редакция сообщает, что Трамп, заявив, что такой шаг "неуместен", пообещал вмешаться, если Мамдани отдаст такое указание. Это заявление Трампа еще раз демонстрирует его поддержку Израиля и политики Нетаньяху. Политические обозреватели оценивают эту позицию Трампа как часть его предвыборной стратегии.
Мамдани, в свою очередь, пока не дал официального ответа по этому вопросу. Однако в его предвыборной платформе содержатся различные мнения относительно израильско-палестинского конфликта. Это событие оценивается как важный фактор, который может повлиять на ход предвыборной кампании в Нью-Йорке. Реакция избирателей и влияние этого вопроса на результаты выборов станут более ясными в ближайшие дни.