ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin Ağ Evdə baş tutan görüşü öncəsi Oval kabinetdə böyük Ukrayna xəritəsi quraşdırılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, BBC bu addımı Trampın Zelenskiyə təzyiq vasitəsi kimi qiymətləndirib. Nəşrin ehtimalına görə, xəritə Ukrayna liderini ərazi güzəştlərinə razı salmaq və bunun müqabilində sülh sazişi əldə etmək məqsədi daşıya bilər.
Məlumata görə, xəritənin danışıqlardan əvvəl zalda yerləşdirilməsi diqqəti cəlb edib və bunun qapalı görüşlərdə gündəmə gələcək əsas müzakirə mövzularından biri olacağı gözlənilir.

A large map of Ukraine was installed in the Oval Office before the meeting between US President Donald Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy at the White House.
The editorial office reports that the BBC assessed this step as a means of pressure from Trump on Zelenskyy. According to the publication's assumption, the map may aim to persuade the Ukrainian leader to make territorial concessions and, in return, achieve a peace agreement.
According to the information, the placement of the map in the hall before the talks attracted attention, and it is expected to be one of the main discussion topics to be raised in closed-door meetings.