ABŞ prezidenti Donald Tramp Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri ilə bağlı sualı cavablandırarkən mövzunun mürəkkəb olduğunu bildirib və gələcəkdə nə baş verəcəyinin məlum olmadığını deyib. Onun bu açıqlaması Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüşü zamanı səsləndirilib və geniş müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp görüşdən sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putinə dərhal zəng edəcəyini açıqlayıb. Tramp vəziyyəti “mürəkkəb, lakin həddən artıq mürəkkəb olmayan” proses kimi xarakterizə edib.
Müzakirələr fonunda Zelenskinin Floridada keçirilən görüş üçün Mamai şəhərinə gəlişi də diqqət çəkib. Bildirilir ki, Ukrayna prezidenti ABŞ-nin yüksək rütbəli rəsmiləri tərəfindən rəsmi qarşılanma və fəxri qarovul olmadan qarşılanıb.
Qeyd olunan məqamlar ABŞ-Ukrayna münasibətləri və mümkün təhlükəsizlik mexanizmləri ilə bağlı qeyri-müəyyənliyin davam etdiyini göstərir. Bu açıqlamalar beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən diqqətlə izlənilir.

Трамп не занял четкой позиции по гарантиям безопасности на встрече с Зеленским
Президент США Дональд Трамп, отвечая на вопрос о гарантиях безопасности для Украины, заявил, что этот вопрос сложен и будущее неизвестно. Это заявление прозвучало во время встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским и вызвало широкие дискуссии.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп заявил, что сразу после встречи позвонит президенту России Владимиру Путину. Трамп охарактеризовал ситуацию как «сложный, но не чрезмерно сложный» процесс.
На фоне обсуждений также привлекло внимание прибытие Зеленского в Майами на встречу, которая проходила во Флориде. Сообщается, что президент Украины был встречен без официального приема высокопоставленными официальными лицами США и почетного караула.
Указанные моменты свидетельствуют о сохраняющейся неопределенности в отношениях США и Украины и возможных механизмах безопасности. Эти заявления внимательно отслеживаются международным сообществом.