ABŞ-da Venesuelaya məxsus neft satışından əldə olunan vəsaitlərlə bağlı yeni qərar qəbul edilib. Bu qərar ölkə daxilində saxlanılan maliyyə vəsaitlərinin hüquqi statusuna birbaşa təsir göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuela neftinin satışından əldə olunan gəlirlərin ABŞ Xəzinədarlığındakı hesablardan məhkəmələr və ya kreditorlar tərəfindən müsadirə edilməsinin qarşısını almaq məqsədilə icra sərəncamı imzalayıb.
Sənədə əsasən, ABŞ ərazisində saxlanılan Venesuela neft gəlirləri üzərində hüquqi iddiaların icrası məhdudlaşdırılır və bu vəsaitlərin dondurulması və ya ələ keçirilməsi qadağan olunur.
Qərarın Venesuela ilə bağlı davam edən siyasi və iqtisadi proseslər fonunda qəbul edildiyi bildirilir və onun ABŞ məhkəmə sistemində mövcud olan iddialara necə təsir edəcəyi yaxın dövrdə aydınlaşacaq.

В США принято новое решение относительно средств, полученных от продажи венесуэльской нефти. Это решение напрямую влияет на правовой статус финансовых средств, хранящихся внутри страны.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп подписал исполнительный указ с целью предотвратить конфискацию доходов от продажи венесуэльской нефти судами или кредиторами со счетов в Казначействе США.
Согласно документу, ограничиваются исполнительные претензии на доходы от венесуэльской нефти, хранящиеся на территории США, и запрещается замораживание или изъятие этих средств.
Отмечается, что решение принято на фоне продолжающихся политических и экономических процессов, связанных с Венесуэлой, и то, как оно повлияет на существующие претензии в судебной системе США, станет ясно в ближайшее время.