Tramp Venesuela açıqlarında narkokartelə zərbə endirdi, Moskva etiraz etdi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Venesuela yaxınlığında dəniz qüvvələrinin gücləndirilməsi və narkotik qaçaqmalçılığı ilə məşğul olan kartel üzvlərinə zərbə endirilməsi barədə göstəriş verib. O bildirib ki, “Tren de Aragua” qruplaşmasının üzvləri beynəlxalq sularda ABŞ-a narkotik daşıyarkən hədəf alınıb və 11 nəfər zərərsizləşdirilib.
Redaksiya Newsweek-ə istinadla xəbər verir ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova Trampın addımını “regional təhlükəsizliyə təhdid” adlandırıb. Vladivostokda keçirilən Şərq İqtisadi Forumunda çıxış edən Zaxarova Qərbin “müstəqil siyasət yürütmək istəyən dövlətlərə qarşı qəbuledilməz təzyiq göstərdiyini” deyib.
Məlumata görə, əməliyyat Tramp administrasiyasının narkotik ticarətinə qarşı sərt hərbi tədbirlər paketinin tərkib hissəsidir. ABŞ Müdafiə naziri Pit Hegset bildirib ki, prezident kartellərə qarşı “misilsiz hücum potensialı” toplayır.
ABŞ Venesuela ilə diplomatik əlaqələri kəsib, bu ölkəyə qarşı sanksiyalar tətbiq edib və Prezidenti Nikolas Maduronu “narko-terror kartelinin rəhbəri” kimi təqdim edir. Vaşinqton və bir sıra Qərb dövlətləri ötənilki seçkilərdən sonra Edmundo Qonzalesi Venesuelanın legitim lideri kimi tanıyıblar.
Senator Rik Skott isə Maduroya qarşı “Stop Maduro Act” adlı qanun layihəsinin təcili qəbulunu tələb edib. Layihəyə əsasən, Maduroya dair məlumat verənlər üçün mükafat məbləği 100 milyon dollara qədər artırıla bilər.
Ekspertlər hesab edir ki, ABŞ Venesuelaya quru əməliyyatı həyata keçirməyəcək, amma hərbi qüvvələrin bölgədə toplanması Maduroya qarşı siyasi təzyiqin gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.

US President Donald Trump has ordered the strengthening of naval forces near Venezuela and a strike against cartel members involved in drug trafficking. He stated that members of the “Tren de Aragua” group were targeted while transporting drugs to the US in international waters, and 11 individuals were neutralized.
Citing Newsweek, the editorial office reports that Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova called Trump's move a “threat to regional security.” Speaking at the Eastern Economic Forum in Vladivostok, Zakharova said that the West is exerting “unacceptable pressure against states that want to pursue independent policies.”
According to reports, the operation is part of the Trump administration's package of tough military measures against drug trafficking. US Secretary of Defense Pete Hegset stated that the president is amassing “unprecedented offensive potential” against cartels.
The US has severed diplomatic ties with Venezuela, imposed sanctions against the country, and presents President Nicolas Maduro as the “head of a narco-terror cartel.” Washington and several Western states recognized Edmundo Gonzalez as Venezuela's legitimate leader after last year's elections.
Senator Rick Scott, meanwhile, demanded the urgent adoption of a bill called the “Stop Maduro Act.” According to the bill, the reward amount for those providing information on Maduro could be increased to up to $100 million.
Experts believe that the US will not conduct a ground operation in Venezuela, but the accumulation of military forces in the region aims to intensify political pressure against Maduro.