Dünya KİV-ləri ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə Ukrayna lideri Vladimir Zelenskinin Ağ Evdəki görüşünü fevral ayında Oval kabinetdə baş verən gərgin müzakirələrlə müqayisədə “daha dostyana” adlandırıb. Bu barədə BBC yazıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Britaniyanın The Guardian nəşri Zelenskinin geyim məsələsinin uğurla həll olunmasından “Avropa liderlərinin şübhəsiz ki, çox məmnun qalacağını” vurğulayıb.
NBC kanalı qeyd edib ki, Tramp və Zelenski sülh danışıqları zamanı “səxavət nümayiş etdirirlər”.
The Times yazır ki, ABŞ prezidenti Avropa liderlərini Vaşinqtonda qəbul edərək və xanımı Melaniya üçün məktub alaraq “birbaşa sülh razılaşmasına aparan yol”dan danışıb.
Bloomberg məlumatına görə, Tramp yaxın günlərdə Vladimir Putinlə danışaraq Zelenski ilə üçtərəfli danışıqları müzakirə edəcək.
İtaliyanın Ansa agentliyi isə Trampın Zelenskini Ağ Evdə qarşıladığını və “əgər bu görüş uğurlu keçərsə, Putinlə birlikdə üçtərəfli görüşümüz olacaq” dediyini bildirib.

Реакция мировых СМИ на встречу Трампа и Зеленского
Мировые СМИ назвали встречу президента США Дональда Трампа с украинским лидером Владимиром Зеленским в Белом доме «более дружелюбной» по сравнению с напряженными дискуссиями, состоявшимися в Овальном кабинете в феврале. Об этом пишет BBC.
Редакция сообщает, что британское издание The Guardian подчеркнуло, что «европейские лидеры, несомненно, будут очень довольны» успешным решением вопроса с одеждой Зеленского.
Телеканал NBC отметил, что Трамп и Зеленский «проявляют щедрость» во время мирных переговоров.
The Times пишет, что президент США, принимая европейских лидеров в Вашингтоне и получив письмо для своей супруги Мелании, говорил о «пути, ведущем непосредственно к мирному соглашению».
По данным Bloomberg, Трамп в ближайшие дни поговорит с Владимиром Путиным, чтобы обсудить трехсторонние переговоры с Зеленским.
Итальянское агентство Ansa сообщило, что Трамп встретил Зеленского в Белом доме и сказал: «Если эта встреча пройдет успешно, у нас будет трехсторонняя встреча с Путиным».