ABŞ prezidenti Donald Tramp Ağ Evdə Ukrayna lideri Volodimir Zelenski ilə görüşü zamanı Ukrayna müharibəsinin “Tomahawk” raketləri göndərilmədən sona çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp “Tomahawk” raketlərini “böyük güc” adlandıraraq, onların təhlükəli və eskalasiyaya səbəb ola biləcəyini qeyd edib. O, “ümid edirəm ki, Ukraynaya ‘Tomahawk’ lazım olmayacaq və biz bu müharibəni onlarsız bitirəcəyik” deyib.
Tramp Putinin sülh razılaşması əldə etmək istədiyini düşündüyünü bildirib, lakin bunun “Tomahawk” təhdidi ilə birbaşa bağlı olmadığını vurğulayıb. ABŞ lideri həmçinin ölkəsinin raket ehtiyatlarını tam saxlamağın öz vəzifəsi olduğunu deyib və Ukraynanın istehsal etdiyi dron texnologiyasını “çox yaxşı” adlandıraraq, bu sahədə əməkdaşlığa açıq olduqlarını qeyd edib.

Трамп: "Tomahawk"и — большая сила, но для мира они не нужны
Президент США Дональд Трамп во время встречи с украинским лидером Владимиром Зеленским в Белом доме подчеркнул важность завершения украинской войны без отправки ракет "Tomahawk".
Как сообщает редакция, Трамп, назвав ракеты "Tomahawk" "большой силой", отметил, что они опасны и могут привести к эскалации. Он сказал: "Надеюсь, Украине не понадобятся 'Tomahawk'и, и мы закончим эту войну без них".
Трамп заявил, что, по его мнению, Путин хочет достичь мирного соглашения, но подчеркнул, что это не связано напрямую с угрозой "Tomahawk"ов. Лидер США также заявил, что его обязанность — сохранять полные запасы ракет своей страны и, назвав технологию дронов, производимых Украиной, "очень хорошей", отметил, что они открыты для сотрудничества в этой области.