ABŞ Prezidenti Donald Tramp iş adamı Corc Sorosu və oğlunu hədəf alan sərt bəyanatlar səsləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp “Truth Social” üzərindən paylaşımında Soros və oğlunun ABŞ-ın müxtəlif şəhərlərində zorakı etirazları dəstəklədiyini iddia edib. O, onların təşkil olunmuş cinayətkarlıqla mübarizədə tətbiq olunan RICO qanunu çərçivəsində mühakimə olunmalı olduğunu bildirib.
Tramp çıxışında belə deyib: “Corc Soros və onun radikal solçu oğlu ABŞ-ın dörd bir yanında zorakı etirazları dəstəklədikləri üçün RICO qanunu ilə mühakimə olunmalıdırlar. Bu dəlililərin Amerikanı daha çox parçalamağına icazə verməyəcəyik.”
Prezident əlavə edib ki, Soros və tərəfdarlarının ölkədə sərbəst hərəkət etməsinə son qoyulacaq:
“Soros və onun psixopat dəstəsi ölkəmizə böyük zərər vurdu! Buna Qərb sahilindəki çılğın dostları da daxildir. Diqqətli olun, sizi izləyirik.”
RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act) qanunu ABŞ-da təşkil olunmuş cinayətkarlıqla mübarizə üçün tətbiq edilən federal hüquqi mexanizmdir.
Trampın bəyanatı seçkilər öncəsi diqqət çəkib. Çünki Corc Soros Demokrat Partiyasının əsas donorlarından biri hesab olunur və bu açıqlamalar ABŞ-da onun siyasi təsiri ilə bağlı mübahisələri yenidən gündəmə gətirib.

Trump Lashes Out at Soros: "Must Be Prosecuted Under RICO Act"
The editorial office reports that Trump claimed in a post on “Truth Social” that Soros and his son supported violent protests in various US cities. He stated that they should be prosecuted under the RICO Act, which is applied in the fight against organized crime.
Trump said in his speech: “George Soros and his radical leftist son must be prosecuted under the RICO Act for supporting violent protests across the United States. We will not allow these lunatics to further divide America.
The President added that Soros and his supporters' free movement in the country will be put to an end:
Soros and his psychopathic gang have caused great harm to our country! This includes his crazy friends on the West Coast. Be careful, we are watching you.
The RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act) Act is a federal legal mechanism applied in the US to combat organized crime.
Trump's statement drew attention ahead of the elections. This is because George Soros is considered one of the main donors of the Democratic Party, and these remarks have reignited debates about his political influence in the US.