ABŞ Prezidenti Donald Tramp Müdafiə Nazirliyinin adının dəyişdirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edib. Onun yaxın günlərdə nazirliyin “Müdafiə Nazirliyi” adını ləğv edərək “Müharibə Nazirliyi” adlandırılması barədə icra fərmanını imzalayacağı gözlənilir.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu addımın ABŞ-ın real güc siyasətini daha açıq şəkildə əks etdirdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkənin hərbi strukturları faktiki olaraq yalnız müdafiə ilə deyil, həm də hücum əməliyyatları ilə məşğuldur və bu səbəbdən “Müharibə Nazirliyi” adı daha düzgün seçimdir.
Trampın qərarı ABŞ siyasi dairələrində geniş rezonans doğurub. Bəzi ekspertlər bunun tarixi ənənələrə qayıdış olduğunu desələr də, digərləri ölkənin beynəlxalq imicinə zərbə vuracağını hesab edirlər. Yeni addımın ABŞ Konqresində də müzakirə mövzusu olacağı gözlənilir.

Трамп подпишет указ о переименовании Пентагона
Президент США Дональд Трамп принял решение о переименовании Министерства обороны. Ожидается, что в ближайшие дни он подпишет исполнительный указ об упразднении названия «Министерство обороны» и переименовании ведомства в «Министерство войны».
Редакция сообщает, что Трамп заявил, что этот шаг более открыто отражает реальную политику силы США. По его словам, военные структуры страны фактически занимаются не только обороной, но и наступательными операциями, и поэтому название «Министерство войны» является более правильным выбором.
Решение Трампа вызвало широкий резонанс в политических кругах США. Некоторые эксперты считают это возвратом к историческим традициям, в то время как другие полагают, что это нанесет удар по международному имиджу страны. Ожидается, что новый шаг станет предметом обсуждения и в Конгрессе США.