ABŞ prezidenti Donald Tramp Kubanı razılaşma bağlamağa çağıraraq, əks halda nəticələrlə üzləşəcəyini bildirib və Venesueladan gələn neft və maliyyə axınının dayandırılacağını bəyan edib. O, Kubaya yönəlik bu çağırışın məzmununu açıqlamadan, mümkün tədbirlərin sərt ola biləcəyini vurğulayıb.
Redaksiya BBC News-a istinadla xəbər verir ki, ABŞ rəhbərliyi diqqətini Kubaya ABŞ qüvvələrinin paytaxtda keçirdiyi əməliyyat zamanı Venesuela lideri Nikolas Maduronun ələ keçirilməsindən sonra yönəldib. Venesuela uzun illərdir Kubanın müttəfiqi sayılır və adaya gündə təxminən 35 min barel neft göndərdiyi bildirilir.
Məlumata görə, ABŞ prezidenti Donald Tramp bu tədarükün dayandırılacağını açıqlasa da, razılaşmanın şərtlərini və Kubanı gözləyən konkret nəticələri açıqlamayıb. Kuba hökuməti hələlik bu bəyanata rəsmi cavab verməyib.
Bununla yanaşı, Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel daha əvvəl Venesuelada həlak olan kubalı döyüşçülərin xatirəsinin yad ediləcəyini bildirərək, onları “imperiya geyimində olan terrorçulara qarşı mübarizə aparan cəsur insanlar” kimi qiymətləndirmişdi.

U.S. President Donald Trump has called on Cuba to reach an agreement, stating that it will face consequences otherwise and that the flow of oil and finances from Venezuela will be stopped. Without disclosing the content of this call to Cuba, he emphasized that possible measures could be severe.
The editorial reports, citing BBC News, that the U.S. administration has focused its attention on Cuba after Venezuelan leader Nicolas Maduro was captured during an operation by U.S. forces in the capital. Venezuela has been considered an ally of Cuba for many years and is reported to send approximately 35,000 barrels of oil to the island daily.
According to information, U.S. President Donald Trump announced that this supply would be stopped, but did not disclose the terms of the agreement or the specific consequences awaiting Cuba. The Cuban government has not yet officially responded to this statement.
Meanwhile, Cuban President Miguel Díaz-Canel had previously stated that the memory of Cuban fighters who died in Venezuela would be honored, evaluating them as "brave people fighting against terrorists in imperial attire."