ABŞ prezidenti Donald Tramp yəhudi donorlarla bağlı açıqlamaları ilə yenidən gündəmə gəlib.
Redaksiya Times of Israel-ə istinadla xəbər verir ki, Tramp öz yaxın çevrəsindəki yüksək səviyyəli yəhudi donorlardan birinə müraciət edərək bildirib: “Mənim elektoratım İsraildən nifrət etməyə başlayır.” Bu ifadə, Trampın gənc və radikal sağçı dəstəkçiləri arasında ABŞ–İsrail münasibətlərinə artan skeptisizmi əks etdirir.
Son dövrlərdə Trampın bəzi çıxışlarında İsrailin siyasətinə qarşı dolayı tənqidlər də hiss olunmağa başlayıb. Xüsusilə Qəzza münaqişəsi ilə bağlı səsləndirilən narazılıqlar və beynəlxalq ictimaiyyətdə formalaşan qınaqlar, Trampın seçki strategiyasında bu məsələyə ehtiyatla yanaşmasına səbəb olub.
Siyasi müşahidəçilər bu ifadəni Trampın kampaniya taktikasında yeni xəttin formalaşması kimi dəyərləndirirlər. ABŞ-da gənc seçicilər və mühafizəkar kəsim arasında İsrailə münasibətdə dəyişikliklər artıq görünməyə başlayıb və Tramp bu meylləri nəzarət altında saxlamağa çalışır.

Citing Times of Israel, it is reported that Trump, addressing one of his high-level Jewish donors in his close circle, stated: “My electorate is starting to hate Israel.” This statement reflects growing skepticism towards US-Israel relations among Trump's young and radical right-wing supporters.
Recently, indirect criticisms against Israel's policies have also begun to be observed in some of Trump's speeches. Particularly, the dissatisfaction voiced regarding the Gaza conflict and the condemnations forming in the international community have led Trump to approach this issue cautiously in his election strategy.
Political observers evaluate this statement as the formation of a new line in Trump's campaign tactics. Changes in attitude towards Israel have already begun to appear among young voters and the conservative segment in the US, and Trump is trying to keep these trends under control.