Tramp Fed İdarə Heyəti üzvü Lisa Kukun vəzifəsinə xitam verdi
ABŞ-ın hazırkı prezidenti Donald Tramp Federal Ehtiyatlar Sisteminin (Fed) İdarə Heyəti üzvü Lisa Kuku vəzifəsindən azad edib. Tramp bu qərarı Kukun iki ipoteka sənədində “yanlış məlumat verdiyi” iddiası ilə əsaslandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp Kukun iki fərqli daşınmaz əmlak üçün cəmi iki həftə aralıqla təqdim etdiyi ipoteka sənədlərində hər iki evi “əsas yaşayış yeri” kimi göstərdiyini bildirib. Prezidentin məktubunda “İkinci öhdəliyinizi götürərkən birincidən xəbərsiz olmağınız mümkün deyil. Hər ikisini də yerinə yetirməyi planlaşdırmağınız isə qeyri-mümkündür” ifadələri yer alıb.
Tramp açıqlamasında Fed-in ölkənin pul siyasətini müəyyən edən və bank sisteminə nəzarət edən ən vacib qurum olduğunu vurğulayaraq, “Amerika xalqı Fed üzvlərinin dürüstlüyünə tam etibar etməlidir. Sizin maliyyə əməliyyatlarınızdakı potensial cinayət xarakterli davranışınız bu etimadı sarsıtdı” deyib.
Lisa Kuk isə ittihamları rədd edib. O, daha əvvəl istefa çağırışlarını qəbul etməmiş, iddiaların Fed-ə qoşulmasından dörd il əvvəl verilmiş ipoteka müraciətinə əsaslandığını bildirmişdi. Bloomberg-in məlumatına görə, Federal Mənzil Maliyyəsi Agentliyinin direktoru Bill Pulte Kuk barəsində araşdırma aparılmasını tələb edib, Tramp isə sosial mediada “Kuk dərhal istefa etməlidir” çağırışı etmişdi.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu qərar Fed-in etibarlılığını qorumaq məqsədi daşısa da, qurum daxilində yeni müzakirələrə və siyasi gərginliklərə səbəb olacaq.

Current US President Donald Trump has dismissed Federal Reserve System (Fed) Board member Lisa Cook from her position. Trump justified this decision by claiming Cook had “provided false information” in two mortgage documents.
The editorial office reports that Trump stated Cook had listed both homes as her “primary residence” in mortgage documents submitted for two different properties, merely two weeks apart. The President's letter included the statements: “It is impossible for you to be unaware of the first obligation when taking on the second. And it is impossible for you to plan to fulfill both.”
In his statement, Trump emphasized that the Fed is the most important institution determining the country's monetary policy and overseeing the banking system, saying, “The American people must have full confidence in the integrity of Fed members. Your potentially criminal conduct in your financial transactions has undermined this trust.”
Lisa Cook, however, rejected the accusations. She had previously refused calls for resignation, stating that the claims were based on a mortgage application submitted four years before she joined the Fed. According to Bloomberg, Bill Pulte, director of the Federal Housing Finance Agency, demanded an investigation into Cook, while Trump had called on social media for “Cook to resign immediately.”
Experts believe that while this decision aims to protect the Fed's credibility, it will lead to new discussions and political tensions within the institution.