Tramp Fed İdarə Heyəti üzvü Lisa Kukun vəzifəsinə xitam verdi
ABŞ-ın hazırkı prezidenti Donald Tramp Federal Ehtiyatlar Sisteminin (Fed) İdarə Heyəti üzvü Lisa Kuku vəzifəsindən azad edib. Tramp bu qərarı Kukun iki ipoteka sənədində “yanlış məlumat verdiyi” iddiası ilə əsaslandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp Kukun iki fərqli daşınmaz əmlak üçün cəmi iki həftə aralıqla təqdim etdiyi ipoteka sənədlərində hər iki evi “əsas yaşayış yeri” kimi göstərdiyini bildirib. Prezidentin məktubunda “İkinci öhdəliyinizi götürərkən birincidən xəbərsiz olmağınız mümkün deyil. Hər ikisini də yerinə yetirməyi planlaşdırmağınız isə qeyri-mümkündür” ifadələri yer alıb.
Tramp açıqlamasında Fed-in ölkənin pul siyasətini müəyyən edən və bank sisteminə nəzarət edən ən vacib qurum olduğunu vurğulayaraq, “Amerika xalqı Fed üzvlərinin dürüstlüyünə tam etibar etməlidir. Sizin maliyyə əməliyyatlarınızdakı potensial cinayət xarakterli davranışınız bu etimadı sarsıtdı” deyib.
Lisa Kuk isə ittihamları rədd edib. O, daha əvvəl istefa çağırışlarını qəbul etməmiş, iddiaların Fed-ə qoşulmasından dörd il əvvəl verilmiş ipoteka müraciətinə əsaslandığını bildirmişdi. Bloomberg-in məlumatına görə, Federal Mənzil Maliyyəsi Agentliyinin direktoru Bill Pulte Kuk barəsində araşdırma aparılmasını tələb edib, Tramp isə sosial mediada “Kuk dərhal istefa etməlidir” çağırışı etmişdi.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu qərar Fed-in etibarlılığını qorumaq məqsədi daşısa da, qurum daxilində yeni müzakirələrə və siyasi gərginliklərə səbəb olacaq.

Трамп прекратил полномочия члена Совета управляющих ФРС Лизы Кук
Нынешний президент США Дональд Трамп освободил от должности члена Совета управляющих Федеральной резервной системы (ФРС) Лизу Кук. Трамп обосновал это решение утверждением, что Кук «предоставила ложную информацию» в двух ипотечных документах.
Как сообщает редакция, Трамп заявил, что в ипотечных документах, которые Кук подала для двух разных объектов недвижимости с интервалом всего в две недели, она указала оба дома как «основное место жительства». В письме президента содержались слова: «Невозможно, чтобы вы не знали о первом обязательстве, принимая на себя второе. И невозможно планировать выполнение обоих».
В своем заявлении Трамп подчеркнул, что ФРС является важнейшим учреждением, определяющим денежно-кредитную политику страны и контролирующим банковскую систему, и сказал: «Американский народ должен полностью доверять честности членов ФРС. Ваше потенциально преступное поведение в финансовых операциях подорвало это доверие».
Лиза Кук, в свою очередь, отвергла обвинения. Ранее она не приняла призывы к отставке, заявив, что обвинения основаны на заявлении об ипотеке, поданном за четыре года до ее присоединения к ФРС. По данным Bloomberg, директор Федерального агентства жилищного финансирования Билл Пулте потребовал провести расследование в отношении Кук, а Трамп в социальных сетях призвал: «Кук должна немедленно уйти в отставку».
Эксперты считают, что хотя это решение направлено на сохранение доверия к ФРС, оно вызовет новые дискуссии и политическую напряженность внутри учреждения.