ABŞ və Cənubi Koreya arasında uzun müddət davam edən hərbi əməkdaşlıq, nüvə silahlarının yayılması ilə bağlı narahatlıqlar səbəbindən, əvvəllər Seulun hücum sualtı qayıqları əldə etmək istəyini dəfələrlə tormozlamışdı. Lakin, bu siyasət son zamanlar dəyişməyə başlayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp, ötən ay bu siyasəti dəyişərək, Cənubi Koreyanın hücum sualtı qayıqları əldə etməsinə icazə verdi. Bu qərar, Vaşinqtonun uzun illərdir davam edən nüvə silahlarının yayılması ilə bağlı narahatlıqlarını aradan qaldırmaq məqsədi daşıyırdı. Lakin, bu dəyişiklik bir sıra mühüm sualları açıq saxlayır.
Bu qərarın arxasında duran səbəblər və gələcək perspektivləri hələ də tam aydın deyil. Məsələn, ABŞ-ın bu addımı atmasının əsas səbəbi, Cənubi Koreyanın hərbi qabiliyyətini gücləndirmək və ya regionda strateji balans yaratmaq cəhdi ola bilər. Digər tərəfdən, bu qərarın nüvə silahlarının yayılmasına necə təsir edəcəyi də sual altındadır. Ekspertlər, bu addımın Cənubi Koreyanın nüvə silahlarına sahib olmaq istəyini artırıb-artırmayacağını müzakirə edirlər. Bu məsələdəki qeyri-müəyyənlik, regionda gərginliyin artmasına səbəb ola bilər.
Trampın qərarı, həmçinin, ABŞ və Cənubi Koreya arasındakı hərbi əməkdaşlığın gələcəyi üçün də əhəmiyyətlidir. Bu, iki ölkə arasında daha sıx hərbi əlaqələrin qurulmasına və ya əksinə, müəyyən məhdudiyyətlərin tətbiq olunmasına səbəb ola bilər. Bu məsələdəki qərarlar, regionun təhlükəsizlik mühitinə birbaşa təsir edəcək. Bu dəyişikliklərin nəticələri, yaxın gələcəkdə aydın olacaq.

Трамп разрешил Южной Корее приобрести ударные подводные лодки
Долгосрочное военное сотрудничество между США и Южной Кореей, из-за опасений по поводу распространения ядерного оружия, ранее неоднократно тормозило стремление Сеула приобрести ударные подводные лодки. Однако в последнее время эта политика начала меняться.
Redaksiya сообщает, что президент США Дональд Трамп в прошлом месяце изменил эту политику, разрешив Южной Корее приобрести ударные подводные лодки. Это решение было направлено на устранение давних опасений Вашингтона по поводу распространения ядерного оружия. Однако это изменение оставляет открытым ряд важных вопросов.
Причины, стоящие за этим решением, и его будущие перспективы до сих пор не до конца ясны. Например, основной причиной этого шага США может быть попытка усилить военный потенциал Южной Кореи или создать стратегический баланс в регионе. С другой стороны, остается под вопросом, как это решение повлияет на распространение ядерного оружия. Эксперты обсуждают, увеличит ли этот шаг стремление Южной Кореи к обладанию ядерным оружием. Неопределенность в этом вопросе может привести к росту напряженности в регионе.
Решение Трампа также имеет важное значение для будущего военного сотрудничества между США и Южной Кореей. Это может привести к установлению более тесных военных связей между двумя странами или, наоборот, к введению определенных ограничений. Решения по этому вопросу напрямую повлияют на обстановку безопасности в регионе. Результаты этих изменений станут ясны в ближайшем будущем.