ABŞ prezidenti Donald Tramp Avropa liderləri ilə keçirilən görüş zamanı iclası yarımçıq kəsərək Rusiya prezidenti Vladimir Putinə zəng edib. Bild nəşrinin məlumatına görə, telefon danışığı başa çatdıqdan sonra görüş davam etdirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, qapalı görüşdə əsas müzakirə mövzusu Ukraynada münaqişənin həlli və təhlükəsizlik zəmanətləri olub. Trampın Putinə zənginin detalları açıqlanmasa da, mənbələr bu telefon danışığının danışıqların gedişatında mühüm rol oynaya biləcəyini qeyd ediblər.
Məlumata görə, telefon zəngi zamanı Avropa liderləri gözləməli olublar və görüş yalnız danışıq başa çatdıqdan sonra bərpa edilib. Bu addım Trampın üçtərəfli formatda – ABŞ, Rusiya və Ukrayna arasında – birbaşa müzakirələr aparmaq niyyətində olduğunu göstərir.

Президент США Дональд Трамп во время встречи с европейскими лидерами прервал заседание и позвонил президенту России Владимиру Путину. По информации издания Bild, после завершения телефонного разговора встреча была продолжена.
Редакция сообщает, что на закрытой встрече основной темой обсуждения было урегулирование конфликта в Украине и гарантии безопасности. Хотя детали звонка Трампа Путину не разглашаются, источники отметили, что этот телефонный разговор может сыграть важную роль в ходе переговоров.
По имеющимся данным, во время телефонного звонка европейским лидерам пришлось ждать, и встреча возобновилась только после завершения разговора. Этот шаг указывает на намерение Трампа провести прямые переговоры в трехстороннем формате – между США, Россией и Украиной.