Tramp administrasiyası Meksikada 50-dən çox siyasətçinin vizasını ləğv etdi
ABŞ-ın keçmiş administrasiyası Meksikada narkokartellərə və onların şübhəli siyasi müttəfiqlərinə qarşı mübarizəsinin bir hissəsi olaraq, ən azı 50 siyasətçi və hökumət rəsmisinin vizasını ləğv edib. Bu barədə “Reuters” məlumat yayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə məlumatı iki Meksika rəsmisi verib. Siyasətçilər və rəsmilər, Meksika Prezidenti Klaudiya Şeynbaumun başçılıq etdiyi ölkənin hakim Morena Partiyasının üzvləri olub, digər partiyalardan onlarla şəxs də siyahıya daxil edilib. Onların adları ictimaiyyətə açıqlanmayıb, lakin ən azı dörd rəsmi şəxs vizalarını itirdiklərini etiraf edib, onlardan biri də Aşağı Kaliforniya qubernatoru Marina del Pilar Ávila olub, lakin o, mütəşəkkil cinayətlə əlaqəsi olmadığını bildirib.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi hesabatı təsdiq etməyib, lakin bildirib ki, ABŞ qanunvericiliyini pozan və Amerika milli maraqlarına zidd olan müxtəlif səbəblərə görə vizalar ləğv edilə bilər. Rəsmi şəxs vurğulayıb ki, vizalar hüquq deyil, imtiyazdır. Rəsmi şəxs “Fox News Digital”-ə bildirib ki, Tramp administrasiyasının Şeynbaum hökuməti ilə yaxşı işgüzar münasibətləri olub və “Amerika Birinci” xarici siyasət gündəliyini dəstəkləyərək ikitərəfli münasibətlərini davam etdirməyə ümid edir. Tramp administrasiyası narkotik ticarətinə qarşı sıfır dözümlülük nümayiş etdirib ki, bu da prezident seçkiləri kampaniyasının əsas vədi idi. ABŞ hərbi qüvvələri tərəfindən ABŞ-a gedən bir neçə şübhəli narkotik gəmisi vurulub, onların bir çoxunun Venesueladan gəldiyi iddia edilib. Ötən ay Tramp administrasiyası Kolumbiya Prezidenti Qustavo Petro-nun ABŞ vizasını ləğv edib. Rəsmilər bunu Nyu-York şəhərində İsrail və onun baş naziri Benyamin Netanyahunun əleyhinə keçirilən nümayişdə iştirak etməsi ilə əlaqələndiriblər. Petro, həmçinin, Karib dənizindəki gəmilərə qarşı ölümcül zərbələrə görə Prezident Donald Tramp və digər administrasiya rəsmilərinə qarşı cinayət istintaqı aparılmasını tələb edib. Administrasiya, həmçinin, Braziliyada 20-dən çox hakim və Kosta-Rikada 14 siyasi və biznes nümayəndəsinin, o cümlədən keçmiş prezident və Nobel Sülh Mükafatı laureatı Oskar Ariasın vizalarını ləğv edib.
ABŞ-ın Meksikadakı səfiri Toni Ueyn (2011-2015) bildirib ki, “Tramp administrasiyası Meksikaya daha çox təzyiq göstərməyin yeni yollarını tapır”. Viza ləğvləri Trampın təhlükəsizlik strategiyasının və onun “narkotik müharibəsi”nin bir hissəsini təşkil edir.

Бывшая администрация США аннулировала визы по меньшей мере 50 политиков и правительственных чиновников в Мексике в рамках своей борьбы с наркокартелями и их предполагаемыми политическими союзниками. Об этом сообщает агентство Reuters.
Редакция сообщает, что эту информацию предоставили два мексиканских чиновника. Политики и чиновники были членами правящей в стране партии Морена, возглавляемой президентом Мексики Клаудией Шейнбаум, а также десятки лиц из других партий были включены в список. Их имена не были обнародованы, но по меньшей мере четыре чиновника признали, что потеряли свои визы, одной из них была губернатор Нижней Калифорнии Марина дель Пилар Авила, однако она заявила, что не имеет связей с организованной преступностью.
Представитель Госдепартамента США не подтвердил отчет, но заявил, что визы могут быть аннулированы по различным причинам, нарушающим законодательство США и противоречащим американским национальным интересам. Чиновник подчеркнул, что визы — это не право, а привилегия. Чиновник сообщил Fox News Digital, что администрация Трампа имела хорошие деловые отношения с правительством Шейнбаум и надеется продолжить двусторонние отношения, поддерживая внешнеполитическую повестку дня «Америка прежде всего». Администрация Трампа продемонстрировала нулевую терпимость к незаконному обороту наркотиков, что было ключевым обещанием его президентской кампании. Несколько подозрительных судов с наркотиками, направлявшихся в США, были перехвачены американскими вооруженными силами, многие из них, как утверждалось, прибыли из Венесуэлы. В прошлом месяце администрация Трампа аннулировала визу президента Колумбии Густаво Петро. Чиновники связали это с его участием в демонстрации против Израиля и его премьер-министра Биньямина Нетаньяху в Нью-Йорке. Петро также потребовал проведения уголовного расследования в отношении президента Дональда Трампа и других чиновников администрации за смертельные удары по судам в Карибском море. Администрация также аннулировала визы более 20 судей в Бразилии и 14 политических и деловых представителей в Коста-Рике, включая бывшего президента и лауреата Нобелевской премии мира Оскара Ариаса.
Посол США в Мексике Тони Уэйн (2011-2015) заявил, что «администрация Трампа находит новые способы оказать большее давление на Мексику». Аннулирование виз является частью стратегии безопасности Трампа и его «войны с наркотиками».