Tramp administrasiyası Meksikada 50-dən çox siyasətçinin vizasını ləğv etdi
ABŞ-ın keçmiş administrasiyası Meksikada narkokartellərə və onların şübhəli siyasi müttəfiqlərinə qarşı mübarizəsinin bir hissəsi olaraq, ən azı 50 siyasətçi və hökumət rəsmisinin vizasını ləğv edib. Bu barədə “Reuters” məlumat yayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə məlumatı iki Meksika rəsmisi verib. Siyasətçilər və rəsmilər, Meksika Prezidenti Klaudiya Şeynbaumun başçılıq etdiyi ölkənin hakim Morena Partiyasının üzvləri olub, digər partiyalardan onlarla şəxs də siyahıya daxil edilib. Onların adları ictimaiyyətə açıqlanmayıb, lakin ən azı dörd rəsmi şəxs vizalarını itirdiklərini etiraf edib, onlardan biri də Aşağı Kaliforniya qubernatoru Marina del Pilar Ávila olub, lakin o, mütəşəkkil cinayətlə əlaqəsi olmadığını bildirib.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi hesabatı təsdiq etməyib, lakin bildirib ki, ABŞ qanunvericiliyini pozan və Amerika milli maraqlarına zidd olan müxtəlif səbəblərə görə vizalar ləğv edilə bilər. Rəsmi şəxs vurğulayıb ki, vizalar hüquq deyil, imtiyazdır. Rəsmi şəxs “Fox News Digital”-ə bildirib ki, Tramp administrasiyasının Şeynbaum hökuməti ilə yaxşı işgüzar münasibətləri olub və “Amerika Birinci” xarici siyasət gündəliyini dəstəkləyərək ikitərəfli münasibətlərini davam etdirməyə ümid edir. Tramp administrasiyası narkotik ticarətinə qarşı sıfır dözümlülük nümayiş etdirib ki, bu da prezident seçkiləri kampaniyasının əsas vədi idi. ABŞ hərbi qüvvələri tərəfindən ABŞ-a gedən bir neçə şübhəli narkotik gəmisi vurulub, onların bir çoxunun Venesueladan gəldiyi iddia edilib. Ötən ay Tramp administrasiyası Kolumbiya Prezidenti Qustavo Petro-nun ABŞ vizasını ləğv edib. Rəsmilər bunu Nyu-York şəhərində İsrail və onun baş naziri Benyamin Netanyahunun əleyhinə keçirilən nümayişdə iştirak etməsi ilə əlaqələndiriblər. Petro, həmçinin, Karib dənizindəki gəmilərə qarşı ölümcül zərbələrə görə Prezident Donald Tramp və digər administrasiya rəsmilərinə qarşı cinayət istintaqı aparılmasını tələb edib. Administrasiya, həmçinin, Braziliyada 20-dən çox hakim və Kosta-Rikada 14 siyasi və biznes nümayəndəsinin, o cümlədən keçmiş prezident və Nobel Sülh Mükafatı laureatı Oskar Ariasın vizalarını ləğv edib.
ABŞ-ın Meksikadakı səfiri Toni Ueyn (2011-2015) bildirib ki, “Tramp administrasiyası Meksikaya daha çox təzyiq göstərməyin yeni yollarını tapır”. Viza ləğvləri Trampın təhlükəsizlik strategiyasının və onun “narkotik müharibəsi”nin bir hissəsini təşkil edir.

The former US administration revoked the visas of at least 50 politicians and government officials in Mexico as part of its fight against drug cartels and their suspected political allies. Reuters reported this.
Redaksiya reports that two Mexican officials provided this information. The politicians and officials were members of the country's ruling Morena Party, led by Mexican President Claudia Sheinbaum, and dozens of individuals from other parties were also included in the list. Their names have not been publicly disclosed, but at least four officials have admitted losing their visas, one of whom was Baja California Governor Marina del Pilar Ávila, though she stated she had no connection to organized crime.
A US State Department official did not confirm the report but stated that visas can be revoked for various reasons that violate US law and are contrary to American national interests. The official emphasized that visas are a privilege, not a right. The official told Fox News Digital that the Trump administration had good working relations with the Sheinbaum government and hopes to continue its bilateral relations by supporting the "America First" foreign policy agenda. The Trump administration demonstrated zero tolerance for drug trafficking, which was a key promise of its presidential election campaign. Several suspected drug vessels heading to the US were intercepted by US military forces, many of which were claimed to be coming from Venezuela. Last month, the Trump administration revoked the US visa of Colombian President Gustavo Petro. Officials linked this to his participation in a demonstration against Israel and its Prime Minister Benjamin Netanyahu in New York City. Petro also demanded a criminal investigation against President Donald Trump and other administration officials for deadly strikes against vessels in the Caribbean. The administration also revoked the visas of more than 20 judges in Brazil and 14 political and business representatives in Costa Rica, including former president and Nobel Peace Prize laureate Oscar Arias.
Former US Ambassador to Mexico Tony Wayne (2011-2015) stated that “the Trump administration is finding new ways to put more pressure on Mexico.” The visa revocations are part of Trump's security strategy and his “war on drugs.”