Tramp administrasiyası Maduroya qarşı illərdir sanksiya və təzyiq tətbiq edib
ABŞ rəsmisinin Al Jazeera-ya verdiyi məlumata əsasən, Trampın Venesuela prezidenti Nikolas Maduro ilə birbaşa danışıqlara açıq olması Vaşinqtonun Karakas siyasətində mümkün taktiki dəyişiklik siqnalı kimi dəyərləndirilir. Bu addım illərdir davam edən sanksiya və maksimum təzyiq strategiyasından sonra yeni yanaşmanın ehtimalını gündəmə gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp administrasiyasının birbaşa dialoqa açıq olması ABŞ-ın Venesuelada siyasi keçid, neft sektoruna çıxış və regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə yeni razılaşma imkanlarını araşdırdığını göstərə bilər. Rəsmi açıqlamaya görə, prosesin gedişi qiymətləndiriləcək və buna uyğun qərar veriləcək.
Məlumat verilir ki, bu yanaşma həm də bu gün yayılan “ABŞ Venesuelada gizli əməliyyatlara başlaya bilər” barədə sızmalar fonunda diqqət çəkir. Bu isə Vaşinqtonun eyni anda həm təzyiq alətlərini, həm də diplomatik kanalları paralel şəkildə işlətməyi nəzərdən keçirdiyini göstərir.

Администрация Трампа годами применяла санкции и давление против Мадуро
По информации, предоставленной официальным представителем США телеканалу Al Jazeera, открытость Трампа к прямым переговорам с президентом Венесуэлы Николасом Мадуро оценивается как сигнал о возможном тактическом изменении в политике Вашингтона в отношении Каракаса. Этот шаг поднимает вероятность нового подхода после многолетней стратегии санкций и максимального давления.
Редакция сообщает, что открытость администрации Трампа к прямому диалогу может указывать на то, что США изучают возможности нового соглашения по вопросам политического перехода в Венесуэле, доступа к нефтяному сектору и региональной безопасности. Согласно официальному заявлению, ход процесса будет оцениваться, и соответствующее решение будет принято.
Сообщается, что этот подход также привлекает внимание на фоне сегодняшних утечек о том, что «США могут начать секретные операции в Венесуэле». Это указывает на то, что Вашингтон рассматривает возможность одновременного использования как инструментов давления, так и дипломатических каналов.