Tramp administrasiyası Maduroya qarşı illərdir sanksiya və təzyiq tətbiq edib
ABŞ rəsmisinin Al Jazeera-ya verdiyi məlumata əsasən, Trampın Venesuela prezidenti Nikolas Maduro ilə birbaşa danışıqlara açıq olması Vaşinqtonun Karakas siyasətində mümkün taktiki dəyişiklik siqnalı kimi dəyərləndirilir. Bu addım illərdir davam edən sanksiya və maksimum təzyiq strategiyasından sonra yeni yanaşmanın ehtimalını gündəmə gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp administrasiyasının birbaşa dialoqa açıq olması ABŞ-ın Venesuelada siyasi keçid, neft sektoruna çıxış və regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə yeni razılaşma imkanlarını araşdırdığını göstərə bilər. Rəsmi açıqlamaya görə, prosesin gedişi qiymətləndiriləcək və buna uyğun qərar veriləcək.
Məlumat verilir ki, bu yanaşma həm də bu gün yayılan “ABŞ Venesuelada gizli əməliyyatlara başlaya bilər” barədə sızmalar fonunda diqqət çəkir. Bu isə Vaşinqtonun eyni anda həm təzyiq alətlərini, həm də diplomatik kanalları paralel şəkildə işlətməyi nəzərdən keçirdiyini göstərir.

Trump administration has imposed sanctions and pressure against Maduro for years
According to information given to Al Jazeera by a US official, Trump's openness to direct talks with Venezuelan President Nicolas Maduro is evaluated as a signal of a possible tactical change in Washington's Caracas policy. This step has brought to the agenda the possibility of a new approach after years of sanctions and a maximum pressure strategy.
The editorial office reports that the Trump administration's openness to direct dialogue may indicate that the US is exploring new agreement opportunities regarding political transition, access to the oil sector, and regional security issues in Venezuela. According to the official statement, the progress of the process will be evaluated and a decision will be made accordingly.
It is reported that this approach also draws attention against the backdrop of today's leaks about "the US may start secret operations in Venezuela." This indicates that Washington is considering using both pressure tools and diplomatic channels simultaneously.