ABŞ prezidenti Donald Tramp ölkənin Əmək Statistika Bürosunun rəhbəri Erika MakEntarferin vəzifədən azad edilməsinə göstəriş verib. Bu barədə The New York Times məlumat yayıb.
Prezidentin bu qərarı, MakEntarferin təqdim etdiyi və ABŞ-da əmək bazarının zəif göstəricilərini əks etdirən rəsmi məlumatlardan narazı qalmasından sonra verilib. Tramp, heç bir sübut təqdim etmədən, açıqlanan statistik məlumatları “saxtalaşdırılmış” adlandırıb və rəsmilərin “yanlış məlumat yaydıqlarını” bildirib.
Qəzet yazır ki, prezidentin qəzəbi statistikanın rəsmi rəqəmlərində əks olunan zəif məşğulluq göstəricilərinə yönəlib və Tramp bu nəticələrin siyasi məqsədlərlə manipulyasiya edildiyini iddia edir. Qeyd olunur ki, Erika MakEntarfer Senat tərəfindən təsdiqlənmiş və Əmək Nazirliyində aylıq əmək statistikasının hazırlanmasına cavabdeh şəxs idi.
Mövzunu şərh edən mütəxəssislər isə bu qərarın dövlət statistikasına ictimai inamı daha da zəiflədə biləcəyini vurğulayırlar.
“Bu, olduqca təəssüf doğuran bir hadisədir. Belə bir addım presedent yarada bilər – belə ki, istənilən neqativ məlumat, yalnız xoşagəlməz olduğu üçün, gələcəkdə də vəzifədən azadetmə üçün səbəb ola bilər”, – deyə Trampın birinci prezidentlik müddəti dövründə həmin büroya rəhbərlik etmiş Uilyam Biç bildirib.

US President Donald Trump ordered the dismissal of Erika McEntarfer, head of the country's Bureau of Labor Statistics. The New York Times reported this.
The President's decision came after he expressed dissatisfaction with the official data presented by McEntarfer, which reflected weak indicators for the US labor market. Trump, without providing any evidence, called the released statistical data “fabricated” and stated that officials were “spreading false information.”
The newspaper writes that the president's anger was directed at the weak employment figures reflected in the official statistics, and Trump claims these results were manipulated for political purposes. It is noted that Erika McEntarfer was confirmed by the Senate and was responsible for preparing monthly labor statistics at the Department of Labor.
Experts commenting on the issue emphasize that this decision could further weaken public trust in government statistics.
“This is a very regrettable incident. Such a step could set a precedent – where any negative information, simply because it is unpleasant, could be a reason for dismissal in the future,” said William Beach, who headed the same bureau during Trump's first presidential term.