ABŞ prezidenti Donald Tramp ölkənin Əmək Statistika Bürosunun rəhbəri Erika MakEntarferin vəzifədən azad edilməsinə göstəriş verib. Bu barədə The New York Times məlumat yayıb.
Prezidentin bu qərarı, MakEntarferin təqdim etdiyi və ABŞ-da əmək bazarının zəif göstəricilərini əks etdirən rəsmi məlumatlardan narazı qalmasından sonra verilib. Tramp, heç bir sübut təqdim etmədən, açıqlanan statistik məlumatları “saxtalaşdırılmış” adlandırıb və rəsmilərin “yanlış məlumat yaydıqlarını” bildirib.
Qəzet yazır ki, prezidentin qəzəbi statistikanın rəsmi rəqəmlərində əks olunan zəif məşğulluq göstəricilərinə yönəlib və Tramp bu nəticələrin siyasi məqsədlərlə manipulyasiya edildiyini iddia edir. Qeyd olunur ki, Erika MakEntarfer Senat tərəfindən təsdiqlənmiş və Əmək Nazirliyində aylıq əmək statistikasının hazırlanmasına cavabdeh şəxs idi.
Mövzunu şərh edən mütəxəssislər isə bu qərarın dövlət statistikasına ictimai inamı daha da zəiflədə biləcəyini vurğulayırlar.
“Bu, olduqca təəssüf doğuran bir hadisədir. Belə bir addım presedent yarada bilər – belə ki, istənilən neqativ məlumat, yalnız xoşagəlməz olduğu üçün, gələcəkdə də vəzifədən azadetmə üçün səbəb ola bilər”, – deyə Trampın birinci prezidentlik müddəti dövründə həmin büroya rəhbərlik etmiş Uilyam Biç bildirib.

Президент США Дональд Трамп приказал уволить с должности главу Бюро трудовой статистики страны Эрику МакЭнтарфер. Об этом сообщила The New York Times.
Это решение президента было принято после того, как он выразил недовольство официальными данными, представленными МакЭнтарфер и отражающими слабые показатели рынка труда в США. Трамп, не представив никаких доказательств, назвал опубликованные статистические данные «сфальсифицированными» и заявил, что чиновники «распространяют ложную информацию».
Газета пишет, что гнев президента был направлен на слабые показатели занятости, отраженные в официальных статистических данных, и Трамп утверждает, что эти результаты были сфальсифицированы в политических целях. Отмечается, что Эрика МакЭнтарфер была утверждена Сенатом и отвечала за подготовку ежемесячной статистики труда в Министерстве труда.
Эксперты, комментирующие эту тему, подчеркивают, что это решение может еще больше подорвать общественное доверие к государственной статистике.
«Это весьма прискорбный инцидент. Такой шаг может создать прецедент – любая негативная информация, только потому, что она неприятна, может стать причиной для увольнения в будущем», – заявил Уильям Бич, возглавлявший это бюро во время первого президентского срока Трампа.