TikTok-un ABŞ üzrə birgə müəssisəsinin icraçı direktoru Adam Presser platformanın nifrət nitqi ilə mübarizə siyasətində mühüm dəyişikliklər etdiyini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, “sionist” terminindən qorunan atributlara qarşı nifrət nitqi üçün dolayı ifadə kimi istifadə olunması artıq rəsmi şəkildə qadağan edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Adam Presser 2024-cü il ərzində nifrət xarakterli fəaliyyətə görə bloklanan hesabların sayının 3 dəfə artırıldığını bildirib. O qeyd edib ki, bu tədbirlər platformada təhlükəsiz mühitin təmin edilməsi istiqamətində atılan ardıcıl addımların tərkib hissəsidir.
Presserin sözlərinə görə, TikTok hazırda 2 düzindən çox yəhudi təşkilatı ilə daimi əməkdaşlıq edir. Bu təşkilatlar platformada qaydaları pozan tendensiyaları aşkar etdikdə TikTok rəhbərliyinə operativ şəkildə məlumat və analitik məlumatlar ötürür.
TikTok rəhbəri vurğulayıb ki, nifrət nitqinə qarşı mübarizədə “son nöqtə” anlayışı yoxdur. Onun fikrincə, rəqəmsal platformalar daim dəyişən risklərə uyğunlaşmalı və istifadəçilərin təhlükəsizliyini qorumaq üçün siyasətlərini davamlı olaraq təkmilləşdirməlidir.

TikTok's U.S. joint venture CEO, Adam Presser, announced that the platform has made significant changes to its policy against hate speech. According to him, the use of the term "Zionist" as an indirect expression of hate speech against protected attributes has now been officially prohibited.
According to editorial reports, Adam Presser stated that the number of accounts blocked for hate-motivated activity has tripled in 2024. He noted that these measures are part of a series of steps taken to ensure a safe environment on the platform.
Presser said that TikTok is currently in constant collaboration with more than 2 dozen Jewish organizations. These organizations promptly provide TikTok management with information and analytical data when they identify trends that violate the platform's rules.
The TikTok executive emphasized that there is no "end point" in the fight against hate speech. In his opinion, digital platforms must constantly adapt to evolving risks and continuously improve their policies to protect user safety.