TikTok-un ABŞ üzrə birgə müəssisəsinin icraçı direktoru Adam Presser platformanın nifrət nitqi ilə mübarizə siyasətində mühüm dəyişikliklər etdiyini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, “sionist” terminindən qorunan atributlara qarşı nifrət nitqi üçün dolayı ifadə kimi istifadə olunması artıq rəsmi şəkildə qadağan edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Adam Presser 2024-cü il ərzində nifrət xarakterli fəaliyyətə görə bloklanan hesabların sayının 3 dəfə artırıldığını bildirib. O qeyd edib ki, bu tədbirlər platformada təhlükəsiz mühitin təmin edilməsi istiqamətində atılan ardıcıl addımların tərkib hissəsidir.
Presserin sözlərinə görə, TikTok hazırda 2 düzindən çox yəhudi təşkilatı ilə daimi əməkdaşlıq edir. Bu təşkilatlar platformada qaydaları pozan tendensiyaları aşkar etdikdə TikTok rəhbərliyinə operativ şəkildə məlumat və analitik məlumatlar ötürür.
TikTok rəhbəri vurğulayıb ki, nifrət nitqinə qarşı mübarizədə “son nöqtə” anlayışı yoxdur. Onun fikrincə, rəqəmsal platformalar daim dəyişən risklərə uyğunlaşmalı və istifadəçilərin təhlükəsizliyini qorumaq üçün siyasətlərini davamlı olaraq təkmilləşdirməlidir.

TikTok ужесточает политику в отношении языка вражды
Исполнительный директор совместного предприятия TikTok в США Адам Прессер объявил о внесении значительных изменений в политику платформы по борьбе с языком вражды. По его словам, использование термина «сионистский» в качестве косвенного выражения языка вражды против защищенных атрибутов теперь официально запрещено.
Как сообщает редакция, Адам Прессер заявил, что количество заблокированных аккаунтов за деятельность, связанную с разжиганием ненависти, увеличилось в 3 раза в течение 2024 года. Он отметил, что эти меры являются частью последовательных шагов по обеспечению безопасной среды на платформе.
По словам Прессера, TikTok в настоящее время постоянно сотрудничает с более чем двумя десятками еврейских организаций. Эти организации оперативно передают руководству TikTok информацию и аналитические данные при выявлении нарушающих правила тенденций на платформе.
Глава TikTok подчеркнул, что в борьбе с языком вражды не существует понятия «конечной точки». По его мнению, цифровые платформы должны постоянно адаптироваться к меняющимся рискам и непрерывно совершенствовать свою политику для защиты безопасности пользователей.