Suriya prezidenti 1967-dən bəri ilk dəfə BMT-də çıxış edəcək
Suriya Prezidenti Əhməd Şara BMT Baş Assambleyasının iclaslarında iştirak etmək üçün Nyu-Yorka gəlib. Bu, 1967-ci ildən bəri BMT toplantılarına qatılan ilk suriyalı prezident olacaq. Məlumatı Suriya dövlət agentliyi SANA yayıb.
Redaksiya Reuters-ə istinadla xəbər verir ki, keçmişdə “əl-Qaidə” rəhbərlərindən biri olan və barəsində 10 milyon dollarlıq mükafat təyin edilən Şara may ayında ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Ər-Riyadda görüş keçirərək mühüm diplomatik uğur qazanıb. Həmin görüşdən sonra Vaşinqton Suriyaya qarşı tətbiq edilən sanksiyaların böyük hissəsini aradan qaldırıb. Tramp administrasiyası Şaranın ölkəni birləşdirmək və sabitləşdirmək cəhdlərinə dəstək verdiyini bəyan edib.
Məlumata görə, Suriya lideri BMT Baş Assambleyasının çərşənbə axşamı açılacaq 80-ci sessiyasında ilk nitqini səsləndirəcək.

Президент Сирии впервые выступит в ООН с 1967 года
Президент Сирии Ахмед Шара прибыл в Нью-Йорк для участия в заседаниях Генеральной Ассамблеи ООН. Он станет первым сирийским президентом, принявшим участие в заседаниях ООН с 1967 года. Информацию распространило сирийское государственное агентство SANA.
Редакция, ссылаясь на Reuters, сообщает, что Шара, который в прошлом был одним из лидеров «Аль-Каиды» и за информацию о котором была назначена награда в 10 миллионов долларов, добился важного дипломатического успеха, встретившись с президентом США Дональдом Трампом в Эр-Рияде в мае. После этой встречи Вашингтон отменил большую часть санкций, введенных против Сирии. Администрация Трампа заявила о своей поддержке усилий Шары по объединению и стабилизации страны.
Согласно информации, сирийский лидер выступит со своей первой речью на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, которая откроется во вторник.