Suriya prezidenti 1967-dən bəri ilk dəfə BMT-də çıxış edəcək
Suriya Prezidenti Əhməd Şara BMT Baş Assambleyasının iclaslarında iştirak etmək üçün Nyu-Yorka gəlib. Bu, 1967-ci ildən bəri BMT toplantılarına qatılan ilk suriyalı prezident olacaq. Məlumatı Suriya dövlət agentliyi SANA yayıb.
Redaksiya Reuters-ə istinadla xəbər verir ki, keçmişdə “əl-Qaidə” rəhbərlərindən biri olan və barəsində 10 milyon dollarlıq mükafat təyin edilən Şara may ayında ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Ər-Riyadda görüş keçirərək mühüm diplomatik uğur qazanıb. Həmin görüşdən sonra Vaşinqton Suriyaya qarşı tətbiq edilən sanksiyaların böyük hissəsini aradan qaldırıb. Tramp administrasiyası Şaranın ölkəni birləşdirmək və sabitləşdirmək cəhdlərinə dəstək verdiyini bəyan edib.
Məlumata görə, Suriya lideri BMT Baş Assambleyasının çərşənbə axşamı açılacaq 80-ci sessiyasında ilk nitqini səsləndirəcək.

Syrian President Ahmed Shara has arrived in New York to participate in the meetings of the UN General Assembly. This will be the first Syrian president to attend UN meetings since 1967. The information was disseminated by the Syrian state agency SANA.
The editorial, citing Reuters, reports that Shara, who was formerly one of the leaders of Al-Qaeda and had a $10 million bounty placed on his head, achieved a significant diplomatic success in May by holding a meeting with US President Donald Trump in Riyadh. Following that meeting, Washington lifted a large part of the sanctions imposed against Syria. The Trump administration stated its support for Shara's efforts to unite and stabilize the country.
According to the information, the Syrian leader will deliver his first speech at the 80th session of the UN General Assembly, which will open on Tuesday.