İsveçin Stokholm şəhərində, 400 il əvvəl su altında qalmış XVII əsrə aid İsveç donanmasına məxsus gəmi qalıqları, Baltik dənizində su səviyyəsinin qeyri-adi dərəcədə aşağı düşməsi səbəbindən yenidən görünməyə başlayıb. Bu, ölkə sularında tapılan əsrlər əvvəlinə aid növbəti gəmidir.
Redaksiya məlumat verir ki, gəminin yaxşı qorunmuş taxta korpusu fevral ayının əvvəllərindən etibarən Kastellholmen adası yaxınlığında suyun səthindən görünməyə başlayıb və onun skeleti barədə aydın təsəvvür yaradıb. Stokholm Vrak - Gəmi Qalıqları Muzeyinin dəniz arxeoloqu Jim Hansson AFP-yə bildirib ki, "Biz burada İsveç donanması tərəfindən qəsdən batırılmış bir gəmi qalıqları ilə üzləşmişik."
Hanssonun sözlərinə görə, mütəxəssislər güman edirlər ki, donanmada xidmət etdikdən sonra gəmi təxminən 1640-cı ildə Kastellholmen adasına gedən yeni bir körpünün təməli kimi istifadə etmək üçün batırılıb. Arxeoloqlar hələ də gəminin dəqiq adını müəyyən edə bilməyiblər, çünki bu, eyni ərazidə körpü yaratmaq üçün düzülmüş beş oxşar qalıqdan biridir və onların hamısı XVI əsrin sonu və XVII əsrin əvvəllərinə aiddir. Hansson əlavə edib ki, "Yeni ağacdan istifadə etmək əvəzinə, körpü tikmək üçün özü palıd olan korpusdan istifadə etmək bir həlldir." O, qalıqların qarşısında dayanaraq bildirib ki, "Baltik dənizində ağacı yeyən gəmi qurdu yoxdur, buna görə də, gördüyünüz kimi, 400 il davam edir."
Arxeoloqun sözlərinə görə, gəminin bəzi hissələri 2013-cü ildə artıq səthə çıxmışdı, lakin Baltik dənizinin suları təxminən 100 ildə ən aşağı səviyyəyə düşdüyü üçün heç vaxt indiki qədər görünməmişdi. Hansson izah edib ki, "Şimali ölkələrimizdə uzun müddət yüksək təzyiq olub. Beləliklə, Baltik dənizindən su Şimal dənizinə və Atlantik okeanına itələndi." Baltik dənizinin dibindəki çox sayda İsveç donanma gəmi qalıqlarını müəyyən etmək və dəqiq tarixini təyin etmək üçün "İtirilmiş Donanma" adlı bir tədqiqat proqramı həyata keçirilir. Son illərdə regionda bir neçə qalıq və artefakt tapılıb. 2024-cü ilin aprel ayında İsveç sahillərindəki qədim bir gəmi qalıqlarını araşdıran tədqiqatçılar, silah sandığı və zireh parçaları da daxil olmaqla, əsrlər əvvəlinə aid artefaktlar aşkar ediblər. 2024-cü ilin iyul ayında bir dalğıc qrupu İsveç sahillərində Baltik dənizinin dibindəki bir gəmi qalıqlarında böyük miqdarda şampan və şərab tapıb. Qiymətli yük sonradan hökumət tərəfindən qadağan edilib. 2022-ci ilin oktyabr ayında İsveç dəniz arxeoloqları, ilk səfərində batmış, məşhur XVII əsrə aid Vasa döyüş gəmisinin uzun müddət itirilmiş bacı gəmisini aşkar ediblər. Vasa, okean dibindən çıxarıldıqdan sonra 1960-cı illərdən bəri Stokholmda nümayiş etdirilir.

400-Year-Old Shipwreck Emerges in Stockholm
Shipwreck remains belonging to the 17th-century Swedish navy, submerged 400 years ago, have begun to reappear in Stockholm, Sweden, due to an unusually low water level in the Baltic Sea. This is another ancient ship discovered in the country's waters.
The well-preserved wooden hull of the ship began to appear above the water surface near the island of Kastellholmen since early February, creating a clear impression of its skeleton, Redaksiya reports. "We are facing the remains of a ship deliberately sunk by the Swedish navy here," marine archaeologist Jim Hansson of the Stockholm Wrak - Shipwreck Museum told AFP.
According to Hansson, experts believe that after serving in the navy, the ship was sunk around 1640 to be used as the foundation for a new bridge leading to Kastellholmen island. Archaeologists have not yet been able to determine the exact name of the ship, as it is one of five similar wrecks lined up to create the bridge in the same area, all dating back to the late 16th and early 17th centuries. Hansson added, "Instead of using new wood, it was a solution to use the hull, which itself is oak, to build the bridge." Standing in front of the remains, he stated, "There are no shipworms that eat wood in the Baltic Sea, so, as you can see, it lasts for 400 years."
According to the archaeologist, some parts of the ship had already surfaced in 2013, but they had never been as visible as they are now, with the Baltic Sea's waters at their lowest level in about 100 years. Hansson explained, "We have had high pressure in our Nordic countries for a long time. Thus, water from the Baltic Sea was pushed towards the North Sea and the Atlantic Ocean." A research program called "The Lost Navy" is underway to identify and accurately date the numerous Swedish navy shipwrecks at the bottom of the Baltic Sea. Several wrecks and artifacts have been found in the region in recent years. In April 2024, researchers investigating an ancient shipwreck off the Swedish coast discovered artifacts dating back centuries, including a weapons chest and pieces of armor. In July 2024, a group of divers found a large quantity of champagne and wine in a shipwreck at the bottom of the Baltic Sea off the Swedish coast. The valuable cargo was subsequently banned by the government. In October 2022, Swedish marine archaeologists discovered the long-lost sister ship of the famous 17th-century warship Vasa, which sank on its maiden voyage. The Vasa has been on display in Stockholm since the 1960s after being raised from the ocean floor.