İsveçin Stokholm şəhərində, 400 il əvvəl su altında qalmış XVII əsrə aid İsveç donanmasına məxsus gəmi qalıqları, Baltik dənizində su səviyyəsinin qeyri-adi dərəcədə aşağı düşməsi səbəbindən yenidən görünməyə başlayıb. Bu, ölkə sularında tapılan əsrlər əvvəlinə aid növbəti gəmidir.
Redaksiya məlumat verir ki, gəminin yaxşı qorunmuş taxta korpusu fevral ayının əvvəllərindən etibarən Kastellholmen adası yaxınlığında suyun səthindən görünməyə başlayıb və onun skeleti barədə aydın təsəvvür yaradıb. Stokholm Vrak - Gəmi Qalıqları Muzeyinin dəniz arxeoloqu Jim Hansson AFP-yə bildirib ki, "Biz burada İsveç donanması tərəfindən qəsdən batırılmış bir gəmi qalıqları ilə üzləşmişik."
Hanssonun sözlərinə görə, mütəxəssislər güman edirlər ki, donanmada xidmət etdikdən sonra gəmi təxminən 1640-cı ildə Kastellholmen adasına gedən yeni bir körpünün təməli kimi istifadə etmək üçün batırılıb. Arxeoloqlar hələ də gəminin dəqiq adını müəyyən edə bilməyiblər, çünki bu, eyni ərazidə körpü yaratmaq üçün düzülmüş beş oxşar qalıqdan biridir və onların hamısı XVI əsrin sonu və XVII əsrin əvvəllərinə aiddir. Hansson əlavə edib ki, "Yeni ağacdan istifadə etmək əvəzinə, körpü tikmək üçün özü palıd olan korpusdan istifadə etmək bir həlldir." O, qalıqların qarşısında dayanaraq bildirib ki, "Baltik dənizində ağacı yeyən gəmi qurdu yoxdur, buna görə də, gördüyünüz kimi, 400 il davam edir."
Arxeoloqun sözlərinə görə, gəminin bəzi hissələri 2013-cü ildə artıq səthə çıxmışdı, lakin Baltik dənizinin suları təxminən 100 ildə ən aşağı səviyyəyə düşdüyü üçün heç vaxt indiki qədər görünməmişdi. Hansson izah edib ki, "Şimali ölkələrimizdə uzun müddət yüksək təzyiq olub. Beləliklə, Baltik dənizindən su Şimal dənizinə və Atlantik okeanına itələndi." Baltik dənizinin dibindəki çox sayda İsveç donanma gəmi qalıqlarını müəyyən etmək və dəqiq tarixini təyin etmək üçün "İtirilmiş Donanma" adlı bir tədqiqat proqramı həyata keçirilir. Son illərdə regionda bir neçə qalıq və artefakt tapılıb. 2024-cü ilin aprel ayında İsveç sahillərindəki qədim bir gəmi qalıqlarını araşdıran tədqiqatçılar, silah sandığı və zireh parçaları da daxil olmaqla, əsrlər əvvəlinə aid artefaktlar aşkar ediblər. 2024-cü ilin iyul ayında bir dalğıc qrupu İsveç sahillərində Baltik dənizinin dibindəki bir gəmi qalıqlarında böyük miqdarda şampan və şərab tapıb. Qiymətli yük sonradan hökumət tərəfindən qadağan edilib. 2022-ci ilin oktyabr ayında İsveç dəniz arxeoloqları, ilk səfərində batmış, məşhur XVII əsrə aid Vasa döyüş gəmisinin uzun müddət itirilmiş bacı gəmisini aşkar ediblər. Vasa, okean dibindən çıxarıldıqdan sonra 1960-cı illərdən bəri Stokholmda nümayiş etdirilir.

В Стокгольме, Швеция, останки корабля XVII века, принадлежавшего шведскому флоту и затонувшего 400 лет назад, вновь начали появляться на поверхности из-за необычно низкого уровня Балтийского моря. Это еще одно судно, найденное в водах страны, относящееся к векам минувшим.
Как сообщает редакция, хорошо сохранившийся деревянный корпус корабля стал виден над водой недалеко от острова Кастельхольмен с начала февраля, что дает четкое представление о его конструкции. Морской археолог из Стокгольмского музея кораблекрушений Джим Ханссон сообщил AFP: «Мы имеем дело с останками корабля, который был намеренно затоплен шведским флотом».
По словам Ханссона, эксперты полагают, что после службы на флоте корабль был затоплен около 1640 года, чтобы использовать его в качестве основания для нового моста, ведущего к острову Кастельхольмен. Археологам пока не удалось установить точное название корабля, поскольку это один из пяти аналогичных останков, расположенных для строительства моста в той же местности, и все они относятся к концу XVI – началу XVII века. Ханссон добавил: «Вместо того чтобы использовать новую древесину, было решено использовать корпус, который сам по себе является дубом, для строительства моста». Стоя перед останками, он отметил: «В Балтийском море нет корабельного червя, поедающего древесину, поэтому, как видите, он простоял 400 лет».
По словам археолога, некоторые части корабля уже появлялись на поверхности в 2013 году, но никогда не были так хорошо видны, как сейчас, поскольку воды Балтийского моря достигли самого низкого уровня примерно за 100 лет. Ханссон объяснил: «В наших северных странах долгое время сохранялось высокое давление. Таким образом, вода из Балтийского моря выталкивалась в Северное море и Атлантический океан». Для идентификации и точного датирования многочисленных останков шведских военных кораблей на дне Балтийского моря осуществляется исследовательская программа под названием «Потерянный флот». В последние годы в регионе было найдено несколько останков и артефактов. В апреле 2024 года исследователи, изучавшие древние останки корабля у побережья Швеции, обнаружили артефакты вековой давности, включая сундук с оружием и фрагменты доспехов. В июле 2024 года группа дайверов обнаружила большое количество шампанского и вина в останках корабля на дне Балтийского моря у побережья Швеции. Ценный груз впоследствии был конфискован правительством. В октябре 2022 года шведские морские археологи обнаружили давно утерянный корабль-близнец знаменитого боевого корабля XVII века «Васа», который затонул во время своего первого плавания. «Васа» выставлен в Стокгольме с 1960-х годов после того, как его подняли со дна океана.