Starmer: Çinlə əməkdaşlıq davam etməlidir, amma təhlükəsizlik riskləri də nəzərə alınmalıdır
Britaniya hökumətinin rəhbəri Kir Starmer Çinlə bağlı təhlükəsizlik narahatlıqlarının dərinləşdiyini bildirsə də, ölkənin iqtisadi və diplomatik maraqları naminə qarşılıqlı əməkdaşlığın davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Starmer Reuters‑ə açıqlamasında Çinə münasibətdə həm ehtiyatlı, həm də praqmatik xəttin vacibliyini qeyd edib. O, nə “qızıl dövr”, nə də “buzlaşma dövrü” kimi qütbləşdirilmiş yanaşmaların müasir reallıqlara uyğun olmadığını bildirib.
Baş nazirin sözlərinə görə, Çinlə ticarət və əməkdaşlıq tamamilə kənara qoyula bilməz, lakin Böyük Britaniya milli təhlükəsizliyini təmin etmək üçün təsir və risk mexanizmlərini gücləndirməlidir. Starmer əlavə edib ki, London həm iqtisadi tərəfdaşlığı, həm də strateji müdafiəni paralel şəkildə həyata keçirməyə çalışacaq.

Глава британского правительства Кир Стармер подчеркнул необходимость продолжения взаимного сотрудничества с Китаем в интересах экономических и дипломатических интересов страны, несмотря на растущие опасения по поводу безопасности, связанные с Китаем.
Как сообщает редакция, Стармер в интервью Reuters отметил важность осторожного и прагматичного подхода к Китаю. Он заявил, что поляризованные подходы, такие как «золотой век» или «ледниковый период», не соответствуют современной реальности.
По словам премьер-министра, торговля и сотрудничество с Китаем не могут быть полностью исключены, но Великобритания должна усилить механизмы влияния и управления рисками для обеспечения национальной безопасности. Стармер добавил, что Лондон будет стремиться к параллельному осуществлению как экономического партнерства, так и стратегической обороны.