Starmer: Çinlə əməkdaşlıq davam etməlidir, amma təhlükəsizlik riskləri də nəzərə alınmalıdır
Britaniya hökumətinin rəhbəri Kir Starmer Çinlə bağlı təhlükəsizlik narahatlıqlarının dərinləşdiyini bildirsə də, ölkənin iqtisadi və diplomatik maraqları naminə qarşılıqlı əməkdaşlığın davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Starmer Reuters‑ə açıqlamasında Çinə münasibətdə həm ehtiyatlı, həm də praqmatik xəttin vacibliyini qeyd edib. O, nə “qızıl dövr”, nə də “buzlaşma dövrü” kimi qütbləşdirilmiş yanaşmaların müasir reallıqlara uyğun olmadığını bildirib.
Baş nazirin sözlərinə görə, Çinlə ticarət və əməkdaşlıq tamamilə kənara qoyula bilməz, lakin Böyük Britaniya milli təhlükəsizliyini təmin etmək üçün təsir və risk mexanizmlərini gücləndirməlidir. Starmer əlavə edib ki, London həm iqtisadi tərəfdaşlığı, həm də strateji müdafiəni paralel şəkildə həyata keçirməyə çalışacaq.

Starmer: Cooperation with China must continue, but security risks must also be considered
British government leader Keir Starmer emphasized the necessity of continuing mutual cooperation for the country's economic and diplomatic interests, despite deepening security concerns regarding China.
As reported by the editorial office, Starmer stated in an interview with Reuters that a cautious yet pragmatic approach towards China is important. He noted that neither "golden age" nor "ice age" polarizing approaches are suitable for modern realities.
According to the Prime Minister, trade and cooperation with China cannot be completely abandoned, but the UK must strengthen its influence and risk mitigation mechanisms to ensure national security. Starmer added that London will strive to pursue economic partnership and strategic defense in parallel.