Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev arasında keçirilən görüşdən sonra “Sputnik Azərbaycan” informasiya agentliyinin icraçı direktoru İqor Kartavıx azadlığa buraxılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, məlumatı Rusiyanın “Kommersant” nəşrinə prezidentin köməkçisi Yuri Uşakov verib. O, Kartavıxın azad edilməsini “müsbət addım” kimi qiymətləndirib və bu qərarın Moskva ilə Bakı arasında dialoqun bərpası baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Kartavıx bu ilin iyun ayında Bakıda “qanunsuz maliyyələşmə və media fəaliyyəti qaydalarının pozulması” ittihamı ilə saxlanılmışdı. Onun azadlığa buraxılması iki ölkə arasında diplomatik gərginliyin azaldılması istiqamətində atılmış ilk addım hesab olunur.

Исполнительный директор информационного агентства «Sputnik Азербайджан» Игорь Картавых был освобожден после встречи президента России Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Редакция сообщает, что эту информацию российскому изданию «Коммерсантъ» предоставил помощник президента Юрий Ушаков. Он оценил освобождение Картавых как «позитивный шаг» и заявил, что это решение имеет важное значение для восстановления диалога между Москвой и Баку.
Картавых был задержан в Баку в июне этого года по обвинению в «незаконном финансировании и нарушении правил медиадеятельности». Его освобождение считается первым шагом, предпринятым в направлении снижения дипломатической напряженности между двумя странами.