Somaliyadan İsrailə sərt mesaj: ‘Bu, suverenliyimizə hücumdur’
Somalinin Baş naziri Hamza Abdi Barre İsrailin Somalilandı tanımasını ölkəsinin suverenliyinə birbaşa hücum kimi qiymətləndirib. O bildirib ki, İsrail rəhbərliyi bu addım əvəzinə Fələstin Dövlətini tanımalı idi və mövcud qərar regional sabitliyə zərbə vurur.
Redaksiya xəbər verir ki, İsrailin Somalilandla bağlı qərarından sonra Avropa İttifaqı Somalinin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət olunmasına çağırış edib. Aİ rəsmiləri məsələ ilə bağlı beynəlxalq hüququn prinsiplərinin əsas götürülməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Məlumata görə, Al Jazeera mənbələri Somalinin İsrailin Somalilandı tanıması ilə əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurasının təcili iclasının çağırılmasını tələb etdiyini bildirib. Rəsmi Moqadişu məsələnin beynəlxalq səviyyədə müzakirə olunmasını və hüquqi qiymət verilməsini zəruri hesab edir.

Премьер-министр Сомали Хамза Абди Барре расценил признание Израилем Сомалиленда как прямое нападение на суверенитет его страны. Он заявил, что вместо этого израильское руководство должно было признать Государство Палестина, и что нынешнее решение наносит удар по региональной стабильности.
Редакция сообщает, что после решения Израиля относительно Сомалиленда Европейский союз призвал уважать суверенитет и территориальную целостность Сомали. Представители ЕС подчеркнули важность соблюдения принципов международного права в этом вопросе.
По имеющимся данным, источники Al Jazeera сообщили, что Сомали потребовало созыва экстренного заседания Совета Безопасности ООН в связи с признанием Израилем Сомалиленда. Официальный Могадишо считает необходимым обсудить этот вопрос на международном уровне и дать ему правовую оценку.