Skandal: Tramp ABC kanalının lisenziyasının yenidən yoxlanmasını əmr etdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyası ABC telekanalı ilə münaqişəni gərginləşdirərək, şəbəkənin televiziya stansiyaları üçün erkən lisenziya yoxlamaları əmr edib. Bu, Federal Rabitə Komissiyasının (FCC) sədri Brendan Karrın rəhbərliyi ilə atılan nadir bir addımdır.
Redaksiya məlumat verir ki, bu hərəkət ABŞ prezidenti Donald Trampın mübahisəli zarafatlarına görə Cimmi Kimmeli işdən çıxarması üçün ABC-yə təzyiq göstərdiyi bir vaxta təsadüf edir. Ölkənin siyasi dairələrində bu qərar geniş müzakirələrə səbəb olmuşdur.
FCC bildirir ki, yoxlama Disney-in müxtəliflik proqramları ilə bağlı araşdırmaya aiddir. Lakin tənqidçilər isə bunun Kimmelin şousunun yayımlanmasına görə qisas olduğunu iddia edirlər.
Komediyaçı Kimmel bundan öncə Melaniya Trampa qarşı qeyri etik zarafat etmiş və Donald Tramp tərəfindən çox alçaldıcı qarşılanmışdı.

US President Donald Trump's administration has escalated its conflict with ABC television, ordering early license examinations for the network's television stations. This is a rare move taken under the leadership of Federal Communications Commission (FCC) Chairman Brendan Carr.
The editorial board reports that this action coincides with a time when US President Donald Trump is pressuring ABC to fire Jimmy Kimmel over his controversial jokes. This decision has sparked widespread discussion in the country's political circles.
The FCC states that the examination pertains to an investigation into Disney's diversity programs. However, critics claim that this is retaliation for the airing of Kimmel's show.
Comedian Kimmel had previously made an unethical joke against Melania Trump, which was perceived as very demeaning by Donald Trump.