Çin Xalq Azadlıq Ordusunun yüksək rütbəli nümayəndələrindən biri, Çin lideri Si Cinpinin yaxın silahdaşı kimi tanınan general Çjan Yusya ABŞ-yə nüvə sirlərini ötürmək və korrupsiya əməllərində iştirak etməkdə ittiham olunur. İddialar Çində hərbi-siyasi dairələrdə ciddi rezonans doğurub və ölkənin təhlükəsizlik sisteminə təsirləri baxımından geniş müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya The Wall Street Journal-a istinadla xəbər verir ki, general Çjan Yusyanın Si Cinpinin nüfuzuna xələl gətirməkdə və Çin Xalq Azadlıq Ordusunun döyüş qabiliyyətinə zərər vurmaqda günahlandırılması ilə yanaşı, onun bir sıra yüksək vəzifəli hərbçilərə təqdim edilən məxfi brifinqlərdə ağır korrupsiya ittihamları ilə üzləşdiyi bildirilib. Məlumata görə, Çjan Yusya general Li Şanfunun Çin Xalq Respublikasının müdafiə naziri vəzifəsinə irəli çəkilməsi üçün rüşvət alıb.
Nəşrin məlumatında qeyd olunur ki, ittihamların ən ciddi hissəsi Çjan Yusyanın ABŞ-yə Çinin nüvə proqramı ilə bağlı məlumatlar ötürməsi iddiasıdır. Bu iddialar təsdiqlənərsə, Çin üçün milli təhlükəsizlik səviyyəsində son dərəcə ağır nəticələr doğura bilər və beynəlxalq münasibətlərdə yeni gərginlik mərhələsi yarada bilər.
The Wall Street Journal yazır ki, baş verənlərin fonunda Çində hərbi aparat daxilində genişmiqyaslı siyasi təmizləmələr başlayıb. Məlumata görə, proses yalnız bir neçə şəxsə deyil, silahlı qüvvələrin müxtəlif pillələrindəki rəhbər heyətə də şamil olunur və hakimiyyət daxilində loyallığın yenidən yoxlanılması məqsədi daşıyır. Bu addımlar Pekinin orduda nəzarəti sərtləşdirmək və potensial təhlükələri aradan qaldırmaq niyyətindən xəbər verir.

A high-ranking representative of the Chinese People's Liberation Army, General Zhang Youxia, known as a close associate of Chinese leader Xi Jinping, is accused of transferring nuclear secrets to the US and engaging in corruption. The allegations have caused a significant stir in China's military-political circles and sparked widespread discussions regarding their impact on the country's security system.
The editorial reports, citing The Wall Street Journal, that in addition to being accused of damaging Xi Jinping's reputation and the combat capability of the Chinese People's Liberation Army, General Zhang Youxia is facing serious corruption charges presented to several high-ranking military officials. According to the information, Zhang Youxia accepted a bribe for the promotion of General Li Shangfu to the position of Minister of Defense of the People's Republic of China.
The publication notes that the most serious part of the accusations is the claim that Zhang Youxia transferred information related to China's nuclear program to the US. If these claims are confirmed, they could have extremely grave consequences for China at the national security level and could create a new phase of tension in international relations.
The Wall Street Journal writes that against this backdrop, large-scale political purges have begun within the military apparatus in China. According to the information, the process is not limited to just a few individuals but extends to the leadership at various levels of the armed forces and aims to re-examine loyalty within the government. These steps signal Beijing's intention to tighten control over the military and eliminate potential threats.