Çin Xalq Azadlıq Ordusunun yüksək rütbəli nümayəndələrindən biri, Çin lideri Si Cinpinin yaxın silahdaşı kimi tanınan general Çjan Yusya ABŞ-yə nüvə sirlərini ötürmək və korrupsiya əməllərində iştirak etməkdə ittiham olunur. İddialar Çində hərbi-siyasi dairələrdə ciddi rezonans doğurub və ölkənin təhlükəsizlik sisteminə təsirləri baxımından geniş müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya The Wall Street Journal-a istinadla xəbər verir ki, general Çjan Yusyanın Si Cinpinin nüfuzuna xələl gətirməkdə və Çin Xalq Azadlıq Ordusunun döyüş qabiliyyətinə zərər vurmaqda günahlandırılması ilə yanaşı, onun bir sıra yüksək vəzifəli hərbçilərə təqdim edilən məxfi brifinqlərdə ağır korrupsiya ittihamları ilə üzləşdiyi bildirilib. Məlumata görə, Çjan Yusya general Li Şanfunun Çin Xalq Respublikasının müdafiə naziri vəzifəsinə irəli çəkilməsi üçün rüşvət alıb.
Nəşrin məlumatında qeyd olunur ki, ittihamların ən ciddi hissəsi Çjan Yusyanın ABŞ-yə Çinin nüvə proqramı ilə bağlı məlumatlar ötürməsi iddiasıdır. Bu iddialar təsdiqlənərsə, Çin üçün milli təhlükəsizlik səviyyəsində son dərəcə ağır nəticələr doğura bilər və beynəlxalq münasibətlərdə yeni gərginlik mərhələsi yarada bilər.
The Wall Street Journal yazır ki, baş verənlərin fonunda Çində hərbi aparat daxilində genişmiqyaslı siyasi təmizləmələr başlayıb. Məlumata görə, proses yalnız bir neçə şəxsə deyil, silahlı qüvvələrin müxtəlif pillələrindəki rəhbər heyətə də şamil olunur və hakimiyyət daxilində loyallığın yenidən yoxlanılması məqsədi daşıyır. Bu addımlar Pekinin orduda nəzarəti sərtləşdirmək və potensial təhlükələri aradan qaldırmaq niyyətindən xəbər verir.

Один из высокопоставленных представителей Народно-освободительной армии Китая, генерал Чжан Юйся, известный как близкий соратник лидера Китая Си Цзиньпина, обвиняется в передаче ядерных секретов США и участии в коррупционных схемах. Эти обвинения вызвали серьезный резонанс в военно-политических кругах Китая и привели к широким дискуссиям о последствиях для системы безопасности страны.
Редакция сообщает со ссылкой на The Wall Street Journal, что помимо обвинений в подрыве авторитета Си Цзиньпина и нанесении ущерба боеспособности Народно-освободительной армии Китая, генерал Чжан Юйся столкнулся с обвинениями в серьезной коррупции, представленными ряду высокопоставленных военных. По имеющимся данным, Чжан Юйся получил взятку за продвижение генерала Ли Шанфу на должность министра обороны Китайской Народной Республики.
В сообщении издания отмечается, что наиболее серьезной частью обвинений является утверждение о передаче Чжан Юйся информации, касающейся ядерной программы Китая, в США. Если эти утверждения подтвердятся, это может иметь крайне тяжелые последствия для Китая на уровне национальной безопасности и привести к новому этапу напряженности в международных отношениях.
The Wall Street Journal пишет, что на фоне происходящего в Китае начались масштабные политические чистки в военном аппарате. По имеющимся данным, процесс затрагивает не только нескольких лиц, но и руководящий состав на различных уровнях вооруженных сил, и направлен на проверку лояльности внутри власти. Эти шаги свидетельствуют о намерении Пекина ужесточить контроль в армии и устранить потенциальные угрозы.