Rusiya-Ukrayna müharibəsi davam etdikcə, hər iki tərəfdən də itkilərin miqyası getdikcə daha aydın görünür. Müharibənin təsirləri yalnız hərbi əməliyyatlarla məhdudlaşmır, həm də siyasi və iqtisadi nəticələrə malikdir. Bu münaqişənin gələcəyi hələ də qeyri-müəyyən olaraq qalır, lakin itkilərin yüksək səviyyəsi və onun nəticələri hər iki ölkə üçün dərin təsir göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-nin Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin (CSIS) yeni hesabatında Rusiya və Ukraynanın 2022-ci ilin fevral ayından etibarən hərbi personal arasında ümumi itkilərinin 2 milyona yaxın olduğu bildirilir. Hesabatda qeyd olunur ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putini yüksək itki və ölüm səviyyəsi qorxutmur və Rusiyada iqtisadi tənəzzül Kremli danışıqlar masasına oturmağa vadar etməyəcək, ən azından Ukrayna və ya Avropa üçün məqbul şərtlərlə.
CSIS-in hesabatında vurğulanır ki, Putin bu itkilərin əksəriyyətinin uzaq Şərq və Şimali Qafqaz kimi bölgələrdən, Moskva və Sankt-Peterburq kimi onun üçün siyasi cəhətdən vacib olan ərazilərdən deyil, gəlməsi səbəbindən yüksək itki və ölüm sayına razı ola bilər. Hesabatda həmçinin bildirilir ki, Ukraynada döyüş meydanında irəliləyişlərə dair bəyanatlara baxmayaraq, məlumatlar göstərir ki, Rusiya minimal nailiyyətlər üçün fövqəladə qiymət ödəyir və böyük güc kimi tənəzzülə uğrayır. Heç bir böyük güc İkinci Dünya Müharibəsindən bəri heç bir müharibədə bu qədər itki və ya ölümə məruz qalmayıb.
Ekspertlər Rusiyanın Ukraynaya nisbətən daha çox itki verməsini bir sıra amillərlə izah edirlər: Rusiyanın birgə döyüş əməliyyatlarını səmərəli şəkildə həyata keçirə bilməməsi, pis taktika və təlim, korrupsiya, aşağı mənəvi ruh və Ukraynanın dərin müdafiə strategiyası. Analitiklər həmçinin qeyd edirlər ki, Putin və onun təbliğatı öz dezinformasiya kampaniyasında əhəmiyyətli uğurlar qazanıb, xüsusən Vaşinqtondakı bəzi Qərb siyasətçilərini Rusiyanın qələbəsinin qaçılmaz olduğuna inandırıblar, "əksinə sübutlara baxmayaraq".
Bundan əlavə, Ukraynanın yerüstü hərbi robotların inkişafında əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə etdiyi, bu sahədə Qərb şirkətlərini xeyli üstələdiyi də bildirilir. Ukrayna robotları artıq logistika və kəşfiyyatdan tutmuş hücum və müdafiəyə qədər bütün tapşırıqları yerinə yetirirlər. CSIS-in hesabatında qeyd olunur ki, 2022-ci ilin fevralından 2025-ci ilin dekabrına qədər Rusiya 1,2 milyon hərbi qulluqçusunu itirib, onlardan 325 000-i həlak olub. ABŞ analitikləri Ukraynanın hərbi itkilərini 500-600 min nəfər qiymətləndirir, onlardan 140 000-ə qədəri öldürülüb. Analitiklərin fikrincə, bu psixoloji həddə müharibə artıq "yazda" çatacaq. Analitiklər qeyd edirlər ki, Rusiya İkinci Dünya Müharibəsindən sonra hərbi personal arasında ən çox itki verib.

Масштабы потерь в российско-украинской войне достигают ужасающих пределов
По мере продолжения российско-украинской войны масштабы потерь с обеих сторон становятся все более очевидными. Последствия войны не ограничиваются только военными действиями, но и имеют политические и экономические последствия. Будущее этого конфликта остается неопределенным, но высокий уровень потерь и его последствия оказывают глубокое влияние на обе страны.
Redaksiya сообщает, что в новом отчете Центра стратегических и международных исследований (CSIS) США говорится, что общие потери среди личного состава России и Украины с февраля 2022 года приближаются к двум миллионам человек. В отчете отмечается, что президента России Владимира Путина не пугает высокий уровень потерь и смертности, и экономический спад в России не заставит Кремль сесть за стол переговоров, по крайней мере, на условиях, приемлемых для Украины или Европы.
В отчете CSIS подчеркивается, что Путин может смириться с высоким числом потерь и смертей, поскольку большинство из них приходится на такие регионы, как Дальний Восток и Северный Кавказ, а не на политически важные для него территории, такие как Москва и Санкт-Петербург. В отчете также говорится, что, несмотря на заявления о продвижении на поле боя в Украине, данные показывают, что Россия платит чрезвычайную цену за минимальные достижения и деградирует как великая держава. Ни одна великая держава не несла таких потерь или смертей в какой-либо войне со времен Второй мировой войны.
Эксперты объясняют, что Россия несет большие потери по сравнению с Украиной, рядом факторов: неспособность России эффективно проводить совместные боевые операции, плохая тактика и обучение, коррупция, низкий моральный дух и глубокая оборонительная стратегия Украины. Аналитики также отмечают, что Путин и его пропаганда добились значительных успехов в своей кампании дезинформации, убедив некоторых западных политиков в Вашингтоне в неизбежности победы России, «несмотря на обратные доказательства».
Кроме того, сообщается, что Украина добилась значительных успехов в разработке наземных военных роботов, значительно опередив западные компании в этой области. Украинские роботы уже выполняют все задачи, от логистики и разведки до нападения и обороны. В отчете CSIS отмечается, что с февраля 2022 года по декабрь 2025 года Россия потеряла 1,2 миллиона военнослужащих, из которых 325 000 погибли. Американские аналитики оценивают военные потери Украины в 500-600 тысяч человек, из которых 140 000 погибли. По мнению аналитиков, эта психологическая отметка будет достигнута войной уже «весной». Аналитики отмечают, что Россия понесла самые большие потери среди личного состава после Второй мировой войны.