Rusiya-Ukrayna müharibəsi davam etdikcə, hər iki tərəfdən də itkilərin miqyası getdikcə daha aydın görünür. Müharibənin təsirləri yalnız hərbi əməliyyatlarla məhdudlaşmır, həm də siyasi və iqtisadi nəticələrə malikdir. Bu münaqişənin gələcəyi hələ də qeyri-müəyyən olaraq qalır, lakin itkilərin yüksək səviyyəsi və onun nəticələri hər iki ölkə üçün dərin təsir göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-nin Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin (CSIS) yeni hesabatında Rusiya və Ukraynanın 2022-ci ilin fevral ayından etibarən hərbi personal arasında ümumi itkilərinin 2 milyona yaxın olduğu bildirilir. Hesabatda qeyd olunur ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putini yüksək itki və ölüm səviyyəsi qorxutmur və Rusiyada iqtisadi tənəzzül Kremli danışıqlar masasına oturmağa vadar etməyəcək, ən azından Ukrayna və ya Avropa üçün məqbul şərtlərlə.
CSIS-in hesabatında vurğulanır ki, Putin bu itkilərin əksəriyyətinin uzaq Şərq və Şimali Qafqaz kimi bölgələrdən, Moskva və Sankt-Peterburq kimi onun üçün siyasi cəhətdən vacib olan ərazilərdən deyil, gəlməsi səbəbindən yüksək itki və ölüm sayına razı ola bilər. Hesabatda həmçinin bildirilir ki, Ukraynada döyüş meydanında irəliləyişlərə dair bəyanatlara baxmayaraq, məlumatlar göstərir ki, Rusiya minimal nailiyyətlər üçün fövqəladə qiymət ödəyir və böyük güc kimi tənəzzülə uğrayır. Heç bir böyük güc İkinci Dünya Müharibəsindən bəri heç bir müharibədə bu qədər itki və ya ölümə məruz qalmayıb.
Ekspertlər Rusiyanın Ukraynaya nisbətən daha çox itki verməsini bir sıra amillərlə izah edirlər: Rusiyanın birgə döyüş əməliyyatlarını səmərəli şəkildə həyata keçirə bilməməsi, pis taktika və təlim, korrupsiya, aşağı mənəvi ruh və Ukraynanın dərin müdafiə strategiyası. Analitiklər həmçinin qeyd edirlər ki, Putin və onun təbliğatı öz dezinformasiya kampaniyasında əhəmiyyətli uğurlar qazanıb, xüsusən Vaşinqtondakı bəzi Qərb siyasətçilərini Rusiyanın qələbəsinin qaçılmaz olduğuna inandırıblar, "əksinə sübutlara baxmayaraq".
Bundan əlavə, Ukraynanın yerüstü hərbi robotların inkişafında əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə etdiyi, bu sahədə Qərb şirkətlərini xeyli üstələdiyi də bildirilir. Ukrayna robotları artıq logistika və kəşfiyyatdan tutmuş hücum və müdafiəyə qədər bütün tapşırıqları yerinə yetirirlər. CSIS-in hesabatında qeyd olunur ki, 2022-ci ilin fevralından 2025-ci ilin dekabrına qədər Rusiya 1,2 milyon hərbi qulluqçusunu itirib, onlardan 325 000-i həlak olub. ABŞ analitikləri Ukraynanın hərbi itkilərini 500-600 min nəfər qiymətləndirir, onlardan 140 000-ə qədəri öldürülüb. Analitiklərin fikrincə, bu psixoloji həddə müharibə artıq "yazda" çatacaq. Analitiklər qeyd edirlər ki, Rusiya İkinci Dünya Müharibəsindən sonra hərbi personal arasında ən çox itki verib.

As the Russia-Ukraine war continues, the scale of losses on both sides becomes increasingly apparent. The effects of the war are not limited to military operations alone but also have political and economic consequences. The future of this conflict remains uncertain, but the high level of losses and its repercussions have a profound impact on both countries.
Redaksiya reports that a new report by the U.S. Center for Strategic and International Studies (CSIS) states that the total military personnel losses for Russia and Ukraine since February 2022 are approaching 2 million. The report notes that Russian President Vladimir Putin is not deterred by the high level of losses and casualties, and economic recession in Russia will not force the Kremlin to the negotiating table, at least on terms acceptable to Ukraine or Europe.
The CSIS report emphasizes that Putin can accept a high number of losses and casualties because the majority of these losses come from regions like the Far East and North Caucasus, rather than politically important areas for him such as Moscow and St. Petersburg. The report also states that despite pronouncements of battlefield advances in Ukraine, data indicates that Russia is paying an extraordinary price for minimal gains and is in decline as a great power. No great power has suffered such losses or casualties in any war since World War II.
Experts explain that Russia has suffered more losses than Ukraine due to several factors: Russia's inability to effectively conduct combined arms operations, poor tactics and training, corruption, low morale, and Ukraine's deep defense strategy. Analysts also note that Putin and his propaganda have achieved significant success in their disinformation campaign, particularly convincing some Western politicians in Washington that Russia's victory is inevitable, "despite evidence to the contrary."
Furthermore, it is reported that Ukraine has made significant advancements in the development of ground military robots, considerably surpassing Western companies in this field. Ukrainian robots are already performing all tasks, from logistics and reconnaissance to attack and defense. The CSIS report notes that from February 2022 to December 2025, Russia has lost 1.2 million military personnel, of whom 325,000 have been killed. U.S. analysts estimate Ukraine's military losses at 500,000-600,000, with 140,000 killed. According to analysts, the war will reach this psychological threshold "in the spring." Analysts note that Russia has suffered the most losses among military personnel since World War II.