Rusiya: "Qərbin İranın daxili işlərinə təzyiqi yolverilməzdir"
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu İranın daxili işlərinə xarici müdaxilə cəhdlərini qəti şəkildə pislədiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu cür addımlar beynəlxalq hüquqa ziddir və regionda gərginliyi artırır.
Redaksiya xəbər verir ki, Sergey Şoyqu Qərb ölkələrinin, xüsusilə də ABŞ-in etirazları bəhanə gətirərək İrana təzyiq göstərməyə çalışdığını deyib. O vurğulayıb ki, bu yanaşma İranın daxili proseslərinə birbaşa müdaxilə xarakteri daşıyır.
Şoyqu açıqlamasında qeyd edib ki, baş verənlər İranın suverenliyinə açıq hücumdur. Rusiya rəsmisi bu cür təsirlərin yolverilməz olduğunu və dövlətlərin daxili işlərinə hörmət prinsipinin qorunmasının vacibliyini önə çəkib.

Секретарь Совета Безопасности России Сергей Шойгу решительно осудил попытки внешнего вмешательства во внутренние дела Ирана. По его словам, подобные действия противоречат международному праву и усиливают напряженность в регионе.
Редакция сообщает, что Сергей Шойгу заявил, будто западные страны, особенно США, пытаются оказать давление на Иран под предлогом протестов. Он подчеркнул, что такой подход носит характер прямого вмешательства во внутренние процессы Ирана.
Шойгу отметил в своем заявлении, что происходящее является открытым посягательством на суверенитет Ирана. Российский чиновник подчеркнул недопустимость такого воздействия и важность соблюдения принципа уважения к внутренним делам государств.