Rusiya neft bazalarına zərbələr: Hərbi ekspertin qiymətləndirməsi
Ukrayna müharibəsi kontekstində Rusiya ərazisinə endirilən zərbələr, xüsusilə də neft məhsullarının ixracına yönəlmiş hücumlar, hərbi ekspertlər tərəfindən diqqətlə təhlil edilir. Bu zərbələr, hərbi infrastrukturun zəiflədilməsi və düşmənin hərbi əməliyyatlarını çətinləşdirmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, "Reaktiv Poçt" Xeyriyyə Təşkilatının qurucusu və hərbi ekspert Pavel Narojnı, Radio NV efirində çıxış edərək, bu zərbələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. Narojnı, xüsusilə də Novorossiysk limanına endirilən zərbələrə diqqət çəkib. Novorossiysk, neft məhsulları, neft və digər malların ixracı üçün mühüm bir limandır. Ekspertin sözlərinə görə, liman yaxşı müdafiə olunmasına baxmayaraq, zərbələr hədəfə çatır və partlayışlar baş verir.
Narojnı, həmçinin, Rusiya Federasiyasının Tver vilayətində yerləşən, xüsusi kimyəvi komponentlər, o cümlədən, təyyarə və müdafiə sənayesi üçün, xüsusilə də qanadlı və ballistik raketlər üçün yanacaq istehsal edən Redkinski eksperimental kimya zavoduna endirilən zərbələrə də toxunub. O qeyd edib ki, ballistik raketlər üçün yanacaq istehsalı yüksək texnologiyalı bir prosesdir. Bu prosesin uzun müddət davam etdiyini və partlayış təhlükəsi daşıdığını vurğulayan Narojnı, hər hansı bir zərbənin ballistik raketlər üçün mühərrik istehsalını mütləq yavaşladacağını bildirib. "Militarnıy" nəşri də qeyd edir ki, bu zavod, Rusiya raket proqramı üçün kritik əhəmiyyətə malikdir, çünki burada X-101, X-555 və "Kalibr" kimi strateji qanadlı raketlərin mühərriklərinin işləməsi üçün lazım olan aviasiya yanacağı desilin (T-10) sintez olunur.
Ekspert, bərk yanacaqlı raketlərin yalnız ballistik raketlər olmadığını, eyni zamanda hava hücumundan müdafiə sistemləri, reaktiv yaylım atəşi sistemləri və artilleriya mərmiləri üçün də istifadə oluna biləcəyini qeyd edib. UNİAN-ın məlumatına görə, fevralın 7-nə keçən gecə pilotsuz uçuş aparatları Tver vilayətindəki Rusiya hərbi-sənaye kompleksinin strateji əhəmiyyətli bir zavoduna hücum edib və nəticədə yanğın baş verib. Bu zavod, aviasiya və müdafiə sənayesi üçün kimyəvi komponentlər istehsal edir. Xüsusilə, bir X-101 raketini doldurmaq üçün təxminən bir ton yarım desilin tələb olunur, buna görə də istehsal xətlərinin dayanması düşmənin yeni kütləvi atəşlərə hazırlıq qabiliyyətinə birbaşa təsir edəcək. Narojnı, Rusiyaya qarşı son zərbələr barədə danışarkən, əsas məqsədin Rusiya ordusunun təchizat və logistika ilə bağlı ciddi problemlər yaşamasına nail olmaq olduğunu vurğuladı. Pavel Narojnı, həmçinin, Ukrayna üçün Novorossiyskdəki neft terminalının da maraq doğurduğunu qeyd etdi.

Within the context of the Ukraine war, strikes on Russian territory, especially those targeting oil product exports, are being closely analyzed by military experts. These strikes aim to weaken military infrastructure and complicate the enemy's military operations.
As reported by Redaksiya, Pavel Narozhny, founder of the "Reactive Mail" Charity Organization and a military expert, emphasized the significance of these strikes during an appearance on Radio NV. Narozhny specifically drew attention to the strikes on the port of Novorossiysk. Novorossiysk is a crucial port for the export of oil products, oil, and other goods. According to the expert, despite the port being well-defended, the strikes are hitting their targets and explosions are occurring.
Narozhny also touched upon the strikes on the Redkinsky Experimental Chemical Plant, located in the Tver region of the Russian Federation, which produces special chemical components, including fuel for the aviation and defense industries, particularly for cruise and ballistic missiles. He noted that the production of fuel for ballistic missiles is a high-tech process. Emphasizing that this process takes a long time and carries a risk of explosion, Narozhny stated that any strike would inevitably slow down the production of engines for ballistic missiles. The publication "Militarniy" also notes that this plant is of critical importance for Russia's missile program, as it synthesizes diesel fuel (T-10) required for the operation of engines of strategic cruise missiles such as X-101, X-555, and "Kalibr."
The expert noted that solid-fuel missiles are not only ballistic missiles but can also be used for air defense systems, multiple rocket launch systems, and artillery shells. According to UNIAN, on the night of February 7th, drones attacked a strategically important plant of the Russian military-industrial complex in the Tver region, resulting in a fire. This plant produces chemical components for the aviation and defense industries. Specifically, approximately one and a half tons of diesel fuel are required to fill one X-101 missile, therefore, the stoppage of production lines will directly affect the enemy's ability to prepare for new mass attacks. Narozhny, speaking about the recent strikes against Russia, emphasized that the main goal is to cause serious problems for the Russian army in terms of supply and logistics. Pavel Narozhny also noted that the oil terminal in Novorossiysk is of interest to Ukraine.