Rusiya Aİ-nin sanksiyalarına sərt cavab verdi, sanksiya siyahısı genişləndi
Avropa İttifaqının (Aİ) Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar tətbiq etməsi, Moskvadan sərt reaksiya ilə qarşılandı. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən verilən açıqlamada, bu addımın "qanunsuz" və "düşmənçilik" xarakteri daşıdığı vurğulanıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiyanın bu addıma cavabı gecikməyib. Rusiya tərəfi, Avropa İttifaqının Rusiyaya qarşı siyasətinə uyğunlaşan Avropa qurumları, Aİ üzv ölkələri və bəzi Avropa dövlətlərinin nümayəndələrini əhatə edən sanksiya siyahısını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib. Bu siyahıda olan şəxslərin Rusiyaya girişi qadağan edilib.
Açıqlamada, hüquq-mühafizə orqanları, dövlət və ticarət təşkilatlarının əməkdaşları, eləcə də Aİ üzv ölkələri və bəzi Qərb ölkələrinin vətəndaşlarının siyahıya daxil edildiyi bildirilib. Bu şəxslərin Rusiyaya qarşı hərəkətlərdə iştirak etdiyi və Ukraynanı dəstəklədiyi qeyd olunub. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi, Avropa İttifaqının 23 oktyabr tarixində Rusiyaya qarşı 19-cu sanksiya paketini təsdiqlədiyini xatırladıb. Sanksiya siyahısına daxil edilən şəxslərin sayı barədə məlumat verilməyib.

Россия жестко ответила на санкции ЕС, список санкций расширен
Введение Европейским Союзом (ЕС) новых санкций против России встретило жесткую реакцию со стороны Москвы. В заявлении Министерства иностранных дел России было подчеркнуто, что этот шаг носит "незаконный" и "враждебный" характер.
Редакция сообщает, что ответ России на этот шаг не заставил себя ждать. Российская сторона значительно расширила санкционный список, включив в него представителей европейских структур, стран-членов ЕС и некоторых европейских государств, которые придерживаются политики Европейского Союза против России. Лицам, включенным в этот список, запрещен въезд в Россию.
В заявлении сообщается, что в список включены сотрудники правоохранительных органов, государственных и коммерческих организаций, а также граждане стран-членов ЕС и некоторых западных стран. Отмечено, что эти лица участвовали в действиях против России и поддерживали Украину. Министерство иностранных дел России напомнило, что Европейский Союз утвердил 19-й пакет санкций против России 23 октября. Информация о количестве лиц, включенных в санкционный список, не предоставлена.