Rusiya Aİ-nin sanksiyalarına sərt cavab verdi, sanksiya siyahısı genişləndi
Avropa İttifaqının (Aİ) Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar tətbiq etməsi, Moskvadan sərt reaksiya ilə qarşılandı. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən verilən açıqlamada, bu addımın "qanunsuz" və "düşmənçilik" xarakteri daşıdığı vurğulanıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiyanın bu addıma cavabı gecikməyib. Rusiya tərəfi, Avropa İttifaqının Rusiyaya qarşı siyasətinə uyğunlaşan Avropa qurumları, Aİ üzv ölkələri və bəzi Avropa dövlətlərinin nümayəndələrini əhatə edən sanksiya siyahısını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib. Bu siyahıda olan şəxslərin Rusiyaya girişi qadağan edilib.
Açıqlamada, hüquq-mühafizə orqanları, dövlət və ticarət təşkilatlarının əməkdaşları, eləcə də Aİ üzv ölkələri və bəzi Qərb ölkələrinin vətəndaşlarının siyahıya daxil edildiyi bildirilib. Bu şəxslərin Rusiyaya qarşı hərəkətlərdə iştirak etdiyi və Ukraynanı dəstəklədiyi qeyd olunub. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi, Avropa İttifaqının 23 oktyabr tarixində Rusiyaya qarşı 19-cu sanksiya paketini təsdiqlədiyini xatırladıb. Sanksiya siyahısına daxil edilən şəxslərin sayı barədə məlumat verilməyib.

The European Union's (EU) imposition of new sanctions against Russia was met with a harsh reaction from Moscow. In a statement issued by the Russian Ministry of Foreign Affairs, it was emphasized that this step is "illegal" and "hostile" in nature.
Redaksiya reports that Russia's response to this move was not delayed. The Russian side has significantly expanded its sanctions list, which includes representatives of European institutions, EU member states, and some European countries that align with the European Union's policy against Russia. Individuals on this list are prohibited from entering Russia.
The statement noted that employees of law enforcement agencies, state and commercial organizations, as well as citizens of EU member states and some Western countries, have been included in the list. It was stated that these individuals participated in actions against Russia and supported Ukraine. The Russian Ministry of Foreign Affairs recalled that the European Union approved its 19th package of sanctions against Russia on October 23. Information regarding the number of individuals included in the sanctions list was not provided.