Rivian şirkəti R2 adlı yeni tam elektrik avtomobilinin istehsalına başlayıb. Şirkət bu addımı müştəri çatdırılmaları öncəsi mühüm mərhələ kimi qiymətləndirir. Rivian bildirir ki, R2 avtomobilinin istehsalı ABŞ-ın İllinoys ştatının Normal şəhərində yerləşən zavodunda həyata keçirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Rivian R2 all-electric avtomobilinin müştərilər üçün istehsalına Normal, Illinois zavodunda start verdiyini açıqlayıb. İstehsalın başlanması şirkət üçün müştəri çatdırılmaları bu ilin yaz fəslinin sonrakı dövrlərinə planlaşdırıldığı ərəfədə kritik bir mərhələ sayılır. İnvestorlar şirkətin yaxın gələcəkdə istehsalı artırmaq istiqamətində addımlarını izləyəcəklər.
Rivian gözləntisinə görə, R2 daha çox alıcı cəlb edəcək və şirkətin xərcləri azaltmaq və qarşıdakı illərdə gəlirliliyə nail olmaqla bağlı verdiyi vədləri yerinə yetirməyə kömək edəcək. Şirkət bildirir ki, R2 flaqman R1 SUV-ə bənzəyən, yenilənmiş və daha sərfəli elektrik avtomobildir. Rivian təsnifatına görə, R2 orta ölçülü avtomobillərinin ilk modeli “Launch Package” ilə birlikdə 58,000 ABŞ dolları dəyərində olan performans versiyasıdır və bu paket 330-mile (330 mil) məsafə göstəricisi, iki mühərrik, xüsusi xüsusiyyətlər və Autonomy+ qabaqcıl sürücüyə yardım sistemi üçün “lifetime” (ömürlük) giriş imkanı daxildir.
Rivian şirkətinin R2 istehsalı ilə bağlı elanının ardınca, bir həftədən də az müddət əvvəl şirkətin R2 hissələrinin saxlanması və logistikasında istifadə edilən zavod hissəsinə tornado zərər vurub. Rivian şirkəti 30 aprel 2026-da birinci rübün nəticələrini açıqlamaq və R2 istehsalı barədə investorlara yenilənmiş məlumat vermək planına malikdir. Rivian təsdiqləyir ki, şirkətin avtomobilin daha ucuz, giriş səviyyəli versiyasını 45,000 ABŞ dollarından başlayan qiymətlə təqdim etməsi barədə açıqlamaları olub, lakin həmin modelin daha az gəlirli olacağı gözlənilir və 2027-ci ilin sonuna qədər satışa çıxarılmayacaq. Şirkətin hazırkı avtomobilləri isə 70,000 ABŞ dollarından yuxarı qiymətlərlə başlayır.
Rivian təsisçisi və baş icraçı direktoru RJ Scaringe 22 aprel 2026 tarixində şirkətin Normal, Illinois zavodunda ilk müştəriyə hazır R2 elektrik SUV-ni yığma xəttindən endirərkən görüntülənib. Bu hadisə şirkətin müştəri çatdırılmalarına hazırlıq prosesində istehsal mərhələsinin başlanmasını simvolizə edir. Şirkət həmçinin qeyd edir ki, R2 ilə bağlı istehsalın artırılması istiqamətində gözləntilər investorlardan gələn diqqətin əsas mövzularından biri olacaq.

Rivian запустил производство электромобиля R2
Компания Rivian начала производство нового полностью электрического автомобиля под названием R2. Компания расценивает этот шаг как важный этап перед началом поставок клиентам. Rivian сообщает, что производство автомобиля R2 осуществляется на заводе в городе Нормал, штат Иллинойс, США.
Редакция сообщает, что Rivian объявила о начале производства полностью электрического автомобиля R2 для клиентов на заводе в Нормале, штат Иллинойс. Начало производства считается критически важным этапом для компании, поскольку поставки клиентам запланированы на более поздние сроки этой весной. Инвесторы будут следить за шагами компании по наращиванию производства в ближайшем будущем.
По ожиданиям Rivian, R2 привлечет больше покупателей и поможет компании выполнить свои обещания по сокращению расходов и достижению прибыльности в предстоящие годы. Компания заявляет, что R2 — это обновленный и более доступный электромобиль, похожий на флагманский внедорожник R1. Согласно классификации Rivian, R2 является первой моделью их среднеразмерных автомобилей в версии Performance стоимостью 58 000 долларов США с пакетом «Launch Package», который включает запас хода 330 миль, два двигателя, специальные функции и пожизненный доступ к передовой системе помощи водителю Autonomy+.
Вскоре после объявления Rivian о производстве R2, менее чем за неделю до этого, часть завода, используемая для хранения и логистики деталей R2, пострадала от торнадо. Rivian планирует объявить результаты первого квартала 30 апреля 2026 года и предоставить инвесторам обновленную информацию о производстве R2. Rivian подтверждает, что компания заявляла о планах представить более дешевую, базовую версию автомобиля по цене от 45 000 долларов США, но ожидается, что эта модель будет менее прибыльной и не поступит в продажу до конца 2027 года. Текущие автомобили компании начинаются с цен выше 70 000 долларов США.
Основатель и генеральный директор Rivian, Ар-Джей Скариндж, был замечен 22 апреля 2026 года, когда первый готовый к отправке клиенту электрический внедорожник R2 сходил с конвейера на заводе компании в Нормале, штат Иллинойс. Это событие символизирует начало этапа производства в процессе подготовки компании к поставкам клиентам. Компания также отмечает, что ожидания по наращиванию производства R2 станут одной из основных тем внимания со стороны инвесторов.