Quterreş: Hərbi xərclər rekord səviyyədə, sülhə ehtiyac var
Dünya ictimaiyyəti son illərdə hərbi xərclərin artması ilə bağlı ciddi narahatlıq keçirir. Bu tendensiya, xüsusilə qlobal təhlükəsizlik mühitindəki dəyişikliklər fonunda, beynəlxalq arenada diqqəti cəlb edir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının baş katibi Antonio Quterreş də bu məsələyə toxunaraq, ölkələri hərbi xərclərə yenidən baxmağa və insan inkişafına daha çox vəsait ayırmağa çağırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, 2024-cü ildə qlobal hərbi xərclər rekord həddə - 2.7 trilyon dollara çatıb. Bu, hər bir dünya sakininə təxminən 334 dollar düşməsi deməkdir. Quterreş bildirib ki, dünya sülhün qurulmasından daha çox müharibə aparmağa pul xərcləyir. Onun sözlərinə görə, bu vəsaitin insan inkişafı, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və yoxsulluğun aradan qaldırılması kimi sahələrə yönəldilməsi daha məqsədəuyğun olardı. Baş katib, ölkələri hərbi xərcləri azaltmağa və sosial-iqtisadi inkişafa daha çox sərmayə qoymağa çağırıb.
Quterreşin bu çağırışı, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini hərbi xərclərin artmasının təhlükələrinə yönəldir. Bu, həm də münaqişələrin həllində diplomatik vasitələrin rolunun artırılması və sülhün təmin edilməsi üçün daha çox səy göstərilməsinin vacibliyini vurğulayır. BMT-nin baş katibi, ölkələri hərbi xərcləri azaltmağa və daha çox vəsaiti insan inkişafına yönəltməyə çağıraraq, daha təhlükəsiz və firavan bir dünya qurmağa çalışır.

Гутерриш: Военные расходы на рекордном уровне, нужна мир
Мировое сообщество в последние годы испытывает серьезную обеспокоенность в связи с ростом военных расходов. Эта тенденция, особенно на фоне изменений в глобальной среде безопасности, привлекает внимание на международной арене. Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш также затронул этот вопрос, призвав страны пересмотреть военные расходы и выделять больше средств на человеческое развитие.
Редакция сообщает, что в 2024 году глобальные военные расходы достигли рекордного уровня — 2,7 триллиона долларов. Это означает примерно 334 доллара на каждого жителя планеты. Гутерриш заявил, что мир тратит больше денег на ведение войн, чем на построение мира. По его словам, было бы целесообразнее направить эти средства на такие области, как человеческое развитие, борьба с изменением климата и искоренение бедности. Генеральный секретарь призвал страны сократить военные расходы и инвестировать больше в социально-экономическое развитие.
Этот призыв Гутерриша привлекает внимание международного сообщества к опасностям роста военных расходов. Это также подчеркивает важность усиления роли дипломатических средств в разрешении конфликтов и приложения больших усилий для обеспечения мира. Генеральный секретарь ООН, призывая страны сократить военные расходы и направлять больше средств на человеческое развитие, стремится построить более безопасный и процветающий мир.