Qətərin paytaxtı Dohada baş verən hücumun ardından bölgədə diplomatik təmaslar intensivləşib. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Erdoğan ilə Qətər Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Sani arasında telefon danışığı baş tutub. Görüşdə İsrailin hücumu müzakirə olunub, Qətərin təhlükəsizliyi və bölgədə sülhün bərpası üçün atılacaq ortaq addımlar dəyərləndirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhd şahzadəsi də bəyanatla çıxış edərək “İsrailin hücumunu qətiyyətlə pislədiklərini” bildirib və Qətərin yanında olduqlarını vurğulayıb.
Avropa İttifaqı rəsmiləri isə İsrailin hücumlarını “Qətərin ərazi bütövlüyünün açıq-aşkar pozulması” kimi qiymətləndirib və Qətər xalqı ilə həmrəy olduqlarını açıqlayıblar.
Qətər əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Sani ABŞ Prezidenti Donald Trampa ünvanladığı mesajında “Qətər dostlarının yanında olmağa və haqlı davaları dəstəkləməyə davam edəcək” deyib. Əlavə olaraq, ölkəsinin suverenliyini və təhlükəsizliyini qorumaq üçün bütün zəruri addımları atacağını vurğulayıb.
Ağ Ev isə hücumla bağlı açıqlamasında, İsrailin Qətərə qarşı hava zərbələrinin nə İsrailin, nə də hazırkı ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasının maraqlarına xidmət etmədiyini bildirib. Ağ Ev həmçinin Trampın Qətərli rəsmilərə oxşar bir hücumun təkrarlanmayacağına dair təminat verdiyini vurğulayıb.
Qətər tərəfi isə ABŞ-ın hücumdan əvvəl hər hansı məlumat verdiyi barədə iddiaları rədd edib. Regiondakı vəziyyətlə bağlı beynəlxalq reaksiyalar davam edir.

Дипломатический тупик вокруг Катара продолжается
После нападения, произошедшего в столице Катара Дохе, дипломатические контакты в регионе активизировались. Состоялся телефонный разговор между президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и эмиром Катара шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани. На встрече обсуждалось нападение Израиля, а также были оценены совместные шаги, которые будут предприняты для обеспечения безопасности Катара и восстановления мира в регионе.
Редакция сообщает, что наследный принц Саудовской Аравии также выступил с заявлением, в котором сообщил, что они «решительно осуждают нападение Израиля» и подчеркнул свою поддержку Катара.
Представители Европейского Союза, в свою очередь, оценили нападения Израиля как «явное нарушение территориальной целостности Катара» и заявили о своей солидарности с народом Катара.
Эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани в своем послании президенту США Дональду Трампу заявил: «Катар продолжит быть рядом со своими друзьями и поддерживать их правое дело». Кроме того, он подчеркнул, что его страна предпримет все необходимые шаги для защиты своего суверенитета и безопасности.
Белый дом в своем заявлении по поводу нападения сообщил, что авиаудары Израиля по Катару не служат интересам ни Израиля, ни нынешней администрации президента США Дональда Трампа. Белый дом также подчеркнул, что Трамп заверил катарских официальных лиц в том, что подобное нападение не повторится.
Катарская сторона, в свою очередь, опровергла утверждения о том, что США предоставили какую-либо информацию до нападения. Международная реакция на ситуацию в регионе продолжается.