“Qazprom Neft” şirkəti neft quyularının yerləşdirilməsi variantlarının layihələndirilməsi üçün xüsusi süni intellekt agenti hazırladığını elan edib. Bu yeni texnoloji həll neft sənayesində səmərəliliyi artırmağa yönəlib və müxtəlif mühəndislik məsələlərinin həllində mühüm irəliləyiş vəd edir.
Redaksiya məlumat verir ki, süni intellekt agentinin əsasında gücləndirilmiş öyrənmə metodu dayanır. Bu sistem optimal strategiyanı müstəqil olaraq axtarır, səhvləri təhlil edir və qeyri-aşkar mühəndislik həlləri müəyyən edir. Onun təlimi üçün real quyulardan əldə edilmiş terabaytlarla hidrodinamik simulyasiya məlumatlarından istifadə olunub.
Süni intellekt agenti yataqların geoloji xüsusiyyətləri, qazma ilə bağlı texniki imkanlar və layihənin iqtisadi göstəriciləri daxil olmaqla milyonlarla parametri emal edir. O, quyu konstruksiyalarının sayını və növünü dəqiq müəyyənləşdirir, həmçinin bir neçə modelləşdirmə variantı təqdim edir.
Bu alət bir saat ərzində 1000-ə qədər neft quyusunun yerləşdirilməsi variantını layihələndirməyə qadir olaraq, qazma modelləşdirməsini beş dəfə sürətləndirir. Həmin həll Xantı-Mansi və Yamal-Nenets Muxtar Dairələrində yerləşən üç neft yatağında uğurla sınaqdan keçirilib. Qeyd olunur ki, neyron şəbəkəsi tərəfindən təklif olunan qazma variantları standart layihələrdən daha effektiv və dəqiq nəticələr göstərib.

«Газпром нефть» применяет искусственный интеллект при размещении нефтяных скважин
Компания «Газпром нефть» объявила о разработке специального агента искусственного интеллекта для проектирования вариантов размещения нефтяных скважин. Это новое технологическое решение направлено на повышение эффективности в нефтяной промышленности и обещает значительный прогресс в решении различных инженерных задач.
Редакция сообщает, что в основе агента искусственного интеллекта лежит метод усиленного обучения. Эта система самостоятельно ищет оптимальную стратегию, анализирует ошибки и выявляет неочевидные инженерные решения. Для ее обучения использовались терабайты данных гидродинамического моделирования, полученные с реальных скважин.
Агент искусственного интеллекта обрабатывает миллионы параметров, включая геологические особенности месторождений, технические возможности, связанные с бурением, и экономические показатели проекта. Он точно определяет количество и тип конструкций скважин, а также предлагает несколько вариантов моделирования.
Этот инструмент способен проектировать до 1000 вариантов размещения нефтяных скважин за один час, ускоряя моделирование бурения в пять раз. Данное решение успешно протестировано на трех нефтяных месторождениях, расположенных в Ханты-Мансийском и Ямало-Ненецком автономных округах. Отмечается, что варианты бурения, предложенные нейронной сетью, показали более эффективные и точные результаты по сравнению со стандартными проектами.