Qalibaf atəşkəsin pozulduğu maddələri bir-bir sıraladı
İran parlamentinin sədri Qalibaf ABŞ və İsrailin atəşkəs razılaşmasını pozduğunu bəyan edib. O, belə bir vəziyyətdə ikitərəfli atəşkəsin və ya danışıqların məntiqsiz olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, İran tərəfi ABŞ-a qarşı dərin tarixi inamsızlığın, bu ölkənin öhdəlikləri dəfələrlə pozmasından qaynaqlandığını bildirir. Qeyd olunur ki, bu, təəssüf ki, bir daha təkrarlanan bir haldır. ABŞ prezidenti Donald Trampın aydın şəkildə ifadə etdiyi kimi, İran İslam Respublikasının 10 bəndlik təklifi "danışıqlar üçün işlək bir baza" və bu danışıqların əsas çərçivəsidir. Lakin danışıqlar başlamazdan əvvəl bu təklifin 3 bəndi pozulub.
1. Birinci bəndə uyğun olaraq, Livan ərazisində atəşkəsə riayət edilməməsi müşahidə olunub. Baş nazir Şahbaz Şərif də bu öhdəliyi açıq şəkildə ifadə edərək, "Livan və digər bölgələr daxil olmaqla, hər yerdə dərhal atəşkəs" elan edilməsinin vacibliyini bildirmişdi.
2. İkinci bənddə isə İranın hava sahəsinin hər hansı yeni pozulmasını qadağan edən müddəa pozulub. Fars vilayətinin Lar şəhərində İran hava sahəsinə daxil olan pilotsuz uçuş aparatı məhv edilib.
3. Çərçivə sazişinin altıncı bəndində nəzərdə tutulan İranın zənginləşdirmə hüququndan imtina edilməsi üçüncü pozuntu kimi qeyd olunur.
Beləliklə, danışıqlar başlamazdan əvvəl, "danışıqlar üçün işlək baza" açıq şəkildə pozulmuşdur. Bu vəziyyət danışıqlar prosesinin gələcəyi ilə bağlı ciddi suallar doğurur. - deyə sədr bildirib.

Iranian Parliament Speaker Ghalibaf announced that the US and Israel have violated the ceasefire agreement. He emphasized that in such a situation, bilateral ceasefires or negotiations are illogical.
The editorial office reports that the Iranian side states that its deep historical distrust towards the US stems from that country's repeated violations of its commitments. It is noted that this is, unfortunately, a recurring situation. As clearly stated by US President Donald Trump, the Islamic Republic of Iran's 10-point proposal is "a workable basis for negotiations" and the main framework for these talks. However, before negotiations even began, 3 points of this proposal were violated.
According to the first point, non-compliance with the ceasefire was observed in Lebanese territory. Prime Minister Shahbaz Sharif also explicitly stated this commitment, emphasizing the importance of declaring "an immediate ceasefire everywhere, including Lebanon and other regions."
In the second point, the provision prohibiting any new violation of Iranian airspace was breached. An unmanned aerial vehicle that entered Iranian airspace was destroyed in Lar, Fars province.
The renunciation of Iran's right to enrichment, as stipulated in the sixth point of the framework agreement, is noted as the third violation.
Thus, before negotiations even began, the "workable basis for negotiations" was clearly violated. This situation raises serious questions about the future of the negotiation process, the speaker stated.