Qalibaf atəşkəsin pozulduğu maddələri bir-bir sıraladı
İran parlamentinin sədri Qalibaf ABŞ və İsrailin atəşkəs razılaşmasını pozduğunu bəyan edib. O, belə bir vəziyyətdə ikitərəfli atəşkəsin və ya danışıqların məntiqsiz olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, İran tərəfi ABŞ-a qarşı dərin tarixi inamsızlığın, bu ölkənin öhdəlikləri dəfələrlə pozmasından qaynaqlandığını bildirir. Qeyd olunur ki, bu, təəssüf ki, bir daha təkrarlanan bir haldır. ABŞ prezidenti Donald Trampın aydın şəkildə ifadə etdiyi kimi, İran İslam Respublikasının 10 bəndlik təklifi "danışıqlar üçün işlək bir baza" və bu danışıqların əsas çərçivəsidir. Lakin danışıqlar başlamazdan əvvəl bu təklifin 3 bəndi pozulub.
1. Birinci bəndə uyğun olaraq, Livan ərazisində atəşkəsə riayət edilməməsi müşahidə olunub. Baş nazir Şahbaz Şərif də bu öhdəliyi açıq şəkildə ifadə edərək, "Livan və digər bölgələr daxil olmaqla, hər yerdə dərhal atəşkəs" elan edilməsinin vacibliyini bildirmişdi.
2. İkinci bənddə isə İranın hava sahəsinin hər hansı yeni pozulmasını qadağan edən müddəa pozulub. Fars vilayətinin Lar şəhərində İran hava sahəsinə daxil olan pilotsuz uçuş aparatı məhv edilib.
3. Çərçivə sazişinin altıncı bəndində nəzərdə tutulan İranın zənginləşdirmə hüququndan imtina edilməsi üçüncü pozuntu kimi qeyd olunur.
Beləliklə, danışıqlar başlamazdan əvvəl, "danışıqlar üçün işlək baza" açıq şəkildə pozulmuşdur. Bu vəziyyət danışıqlar prosesinin gələcəyi ilə bağlı ciddi suallar doğurur. - deyə sədr bildirib.

Председатель парламента Ирана Галибоф заявил, что США и Израиль нарушили соглашение о прекращении огня. Он подчеркнул, что в такой ситуации двустороннее прекращение огня или переговоры бессмысленны.
Редакция сообщает, что иранская сторона заявляет о глубоком историческом недоверии к США, вызванном многократным нарушением этой страной своих обязательств. Отмечается, что это, к сожалению, повторяется снова. Как ясно выразился президент США Дональд Трамп, предложение Исламской Республики Иран из 10 пунктов является "рабочей основой для переговоров" и основной рамкой этих переговоров. Однако до начала переговоров 3 пункта этого предложения были нарушены.
В соответствии с первым пунктом, было зафиксировано несоблюдение режима прекращения огня на территории Ливана. Премьер-министр Шахбаз Шариф также открыто заявил об этом обязательстве, подчеркнув важность объявления "немедленного прекращения огня повсюду, включая Ливан и другие регионы".
Во втором пункте было нарушено положение, запрещающее любое новое нарушение воздушного пространства Ирана. В городе Лар провинции Фарс был уничтожен беспилотный летательный аппарат, вошедший в воздушное пространство Ирана.
Отказ от права Ирана на обогащение, предусмотренный шестым пунктом рамочного соглашения, отмечается как третье нарушение.
Таким образом, до начала переговоров "рабочая основа для переговоров" была явно нарушена. Эта ситуация вызывает серьезные вопросы относительно будущего переговорного процесса, - заявил председатель.