Qalibaf ABŞ aktivlərinin satışı ilə bağlı Körfəzə xəbərdarlıq etdi
Qalibaf X platformasında Körfəz birja istifadəçilərinə müraciət edərək, ABŞ aktivlərinin nizamsız satışının qarşısını almaq məqsədilə svoplar tətbiq edildiyini bildirib. Bu addımın atılması, bəzi aktiv sahiblərinin mövcud şərtlər altında satış edə bilməməsi ilə əlaqələndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, bazarda gizli, birrəqəmli faizli satış limiti tətbiq olunur. Bu limit, müəyyən institusional sahiblərin aktivlərini satmaq imkanlarını məhdudlaşdırır və bazarda müəyyən gərginlik yaradır.
Qalibaf, vəziyyət gərginləşərsə, bazardan çıxış imkanının bağlanacağı barədə ciddi xəbərdarlıq edib. O, imkan varkən aktivlərin satılaraq bazardan çıxmağı tövsiyə edib. Həmçinin, Qalibaf gəlir əyrisinin onların əsas cəbhə xəttini təşkil etdiyini vurğulayıb.

Галыбаф, обратившись к пользователям биржи Залива на платформе X, заявил о применении свопов с целью предотвращения нерегулируемой продажи активов США. Этот шаг связан с тем, что некоторые владельцы активов не могут совершать продажи в текущих условиях.
Редакция сообщает, что на рынке применяется скрытый лимит продаж с однозначной процентной ставкой. Этот лимит ограничивает возможности определенных институциональных владельцев продавать свои активы и создает определенную напряженность на рынке.
Галыбаф серьезно предупредил, что если ситуация обострится, возможность выхода с рынка будет закрыта. Он рекомендовал продать активы и выйти с рынка, пока есть такая возможность. Также Галыбаф подчеркнул, что кривая доходности является их основной линией фронта.