Paytaxt Pxenyanın payızın əvvəlindən etibarən Rusiyaya 5000 hərbi inşaatçını "infrastrukturun bərpasına" kömək etmək üçün göndərməsi barədə məlumatlar yayılıb. Bu barədə Cənubi Koreya parlamentinin üzvü Li Son Qvon ölkənin Milli Kəşfiyyat Xidmətinin (MKS) keçirdiyi brifinqdən sonra bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Li Son Qvonun sözlərinə görə, Pxenyanın bu addımı Şimali Koreya ilə Rusiya arasında hərbi əməkdaşlığın dərinləşməsinin bir hissəsidir. Məlumata görə, göndərilən işçilər əsasən inşaat sahəsində çalışacaqlar. Bu addım, Şimali Koreyanın Rusiyaya dəstək göstərməyə davam etdiyini göstərir.
Cənubi Koreya parlamentinin üzvü, MKS-nin brifinqində əldə edilən məlumatların, Şimali Koreyanın Rusiyaya hərbi dəstək verməsi ilə bağlı əvvəlki iddiaları təsdiqlədiyini vurğulayıb. Bu dəstək, hərbi texnologiya və sursat tədarükü ilə yanaşı, işçi qüvvəsinin göndərilməsini də əhatə edir. Bu cür əməkdaşlıq, beynəlxalq sanksiyalara baxmayaraq, Şimali Koreyanın iqtisadi və hərbi imkanlarını artırmağa yönəlib.
MKS-nin məlumatına görə, göndərilən işçilərin sayı və onların Rusiyadakı fəaliyyəti, Şimali Koreyanın Rusiyaya verdiyi dəstəyin miqyasını göstərir. Bu, həmçinin, Şimali Koreyanın beynəlxalq təzyiqlərə qarşı davamlılığının və Rusiyanın bu ölkəyə dəstək verməsinin bir göstəricisidir. Bu cür əməkdaşlıq, regionda təhlükəsizlik vəziyyətini daha da gərginləşdirə bilər.

Пхеньян отправил в Россию 5000 строителей: Военное сотрудничество углубляется
Появилась информация о том, что с начала осени столица Пхеньян отправила в Россию 5000 военных строителей для помощи в "восстановлении инфраструктуры". Об этом сообщил член парламента Южной Кореи Ли Сон Гвон после брифинга, проведенного Национальной разведывательной службой (НРС) страны.
Редакция сообщает, что, по словам Ли Сон Гвона, этот шаг Пхеньяна является частью углубления военного сотрудничества между Северной Кореей и Россией. Согласно информации, отправленные рабочие будут в основном заняты в строительной сфере. Этот шаг демонстрирует, что Северная Корея продолжает оказывать поддержку России.
Член парламента Южной Кореи подчеркнул, что информация, полученная на брифинге НРС, подтверждает предыдущие утверждения о военной поддержке Северной Кореей России. Эта поддержка включает в себя не только поставки военных технологий и боеприпасов, но и отправку рабочей силы. Такое сотрудничество, несмотря на международные санкции, направлено на увеличение экономических и военных возможностей Северной Кореи.
По данным НРС, количество отправленных рабочих и их деятельность в России демонстрируют масштаб поддержки, оказываемой Северной Кореей России. Это также является показателем устойчивости Северной Кореи к международному давлению и поддержки России этой стране. Такое сотрудничество может еще больше обострить ситуацию с безопасностью в регионе.