Macarıstanın baş naziri Viktor Orban açıqlamasında Rusiya prezidenti Vladimir Putinin ona mühüm mesaj ötürdüyünü bildirib. Orbanın sözlərinə görə, bu mesaj Avropa İttifaqının Rusiya aktivlərindən istifadə ilə bağlı qərarlarına birbaşa təsir göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Vladimir Putin Rusiya tərəfinin Avropa İttifaqına üzv ölkələrin dondurulmuş Rusiya aktivlərindən istifadə məsələsində necə səs verəcəyini diqqətlə nəzərə alacağını Orbanın diqqətinə çatdırıb.
Viktor Orban vurğulayıb ki, Moskva bu səsvermələri siyasi mövqe və gələcək münasibətlər baxımından əhəmiyyətli hesab edir. Onun sözlərinə görə, Rusiyanın yanaşması ayrı-ayrı Avropa ölkələrinin qərarlarına uyğun olaraq formalaşa bilər.
Müşahidəçilər hesab edirlər ki, bu mesaj Macarıstanın Avropa İttifaqı daxilində tutduğu ehtiyatlı mövqeni daha da gücləndirir və rəsmi Budapeştin dondurulmuş aktivlərin istifadəsinə qarşı çıxmasının səbəblərini izah edir. Bu yanaşma Aİ daxilində mövcud fikir ayrılıqlarını dərinləşdirə bilər.

Putin's Message Shapes Hungary's Position in the European Union
Hungarian Prime Minister Viktor Orbán announced in a statement that Russian President Vladimir Putin had sent him an important message. According to Orbán, this message directly impacts the European Union's decisions on the utilization of Russian assets.
The editorial reports that Vladimir Putin informed Orbán that Russia would carefully consider how member states of the European Union vote on the issue of utilizing frozen Russian assets.
Viktor Orbán emphasized that Moscow considers these votes significant in terms of political stance and future relations. He stated that Russia's approach could be shaped according to the decisions of individual European countries.
Observers believe that this message further strengthens Hungary's cautious stance within the European Union and explains the reasons behind official Budapest's opposition to the use of frozen assets. This approach could deepen existing disagreements within the EU.