Macarıstanın baş naziri Viktor Orban açıqlamasında Rusiya prezidenti Vladimir Putinin ona mühüm mesaj ötürdüyünü bildirib. Orbanın sözlərinə görə, bu mesaj Avropa İttifaqının Rusiya aktivlərindən istifadə ilə bağlı qərarlarına birbaşa təsir göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Vladimir Putin Rusiya tərəfinin Avropa İttifaqına üzv ölkələrin dondurulmuş Rusiya aktivlərindən istifadə məsələsində necə səs verəcəyini diqqətlə nəzərə alacağını Orbanın diqqətinə çatdırıb.
Viktor Orban vurğulayıb ki, Moskva bu səsvermələri siyasi mövqe və gələcək münasibətlər baxımından əhəmiyyətli hesab edir. Onun sözlərinə görə, Rusiyanın yanaşması ayrı-ayrı Avropa ölkələrinin qərarlarına uyğun olaraq formalaşa bilər.
Müşahidəçilər hesab edirlər ki, bu mesaj Macarıstanın Avropa İttifaqı daxilində tutduğu ehtiyatlı mövqeni daha da gücləndirir və rəsmi Budapeştin dondurulmuş aktivlərin istifadəsinə qarşı çıxmasının səbəblərini izah edir. Bu yanaşma Aİ daxilində mövcud fikir ayrılıqlarını dərinləşdirə bilər.

Послание Путина формирует позицию Венгрии в Европейском союзе
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что президент России Владимир Путин передал ему важное послание. По словам Орбана, это послание напрямую влияет на решения Европейского союза об использовании российских активов.
Редакция сообщает, что Владимир Путин довел до сведения Орбана, что российская сторона будет внимательно учитывать, как страны-члены Европейского союза проголосуют по вопросу использования замороженных российских активов.
Виктор Орбан подчеркнул, что Москва считает эти голосования важными с точки зрения политической позиции и будущих отношений. По его словам, подход России может формироваться в соответствии с решениями отдельных европейских стран.
Наблюдатели считают, что это послание еще больше укрепляет осторожную позицию Венгрии в Европейском союзе и объясняет причины противодействия официального Будапешта использованию замороженных активов. Такой подход может углубить существующие разногласия внутри ЕС.