“Washington Post”un məlumatına görə, Rusiya prezidenti Vladimir Putin ABŞ prezidenti Donald Trampla son telefon danışığında Kiyevin Donetsk vilayəti üzərində tam nəzarətdən imtina etməsini müharibənin dayandırılması üçün əsas şərt kimi irəli sürüb.
Redaksiya xəbər verir ki, mənbələrə əsasən, Putin bunun əvəzində Zaporojye və Xerson vilayətlərinin bir hissəsindən geri çəkilməyə hazır olduğunu bildirib. “Washington Post”un yazdığına görə, Ağ Evdəki bəzi rəsmilər bu bəyanatı sülh istiqamətində irəliləyiş kimi qiymətləndiriblər.
Qəzet qeyd edir ki, danışıqlar hələ ilkin mərhələdə olsa da, tərəflərin kompromis imkanlarını müzakirə etməsi Ukrayna münaqişəsinin diplomatik yolla həllinə doğru ilk real addım kimi qiymətləndirilir.

По данным «Washington Post», президент России Владимир Путин в недавнем телефонном разговоре с президентом США Дональдом Трампом выдвинул отказ Киева от полного контроля над Донецкой областью в качестве основного условия прекращения войны.
Редакция сообщает, что, по словам источников, Путин в ответ заявил о своей готовности вывести войска из части Запорожской и Херсонской областей. По данным «Washington Post», некоторые официальные лица в Белом доме расценили это заявление как шаг к миру.
Газета отмечает, что, хотя переговоры находятся еще на начальной стадии, обсуждение сторонами возможностей компромисса расценивается как первый реальный шаг к дипломатическому урегулированию украинского конфликта.