Putin nümayəndəsi: Enerji böhranı və birgə layihələr müzakirə olundu
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Kiril Dmitriyev ABŞ rəsmiləri ilə görüşüb. Görüşdə qlobal enerji bazarlarındakı mövcud böhran və iki ölkə arasında münasibətləri canlandıra biləcək birgə layihələr müzakirə edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya Birbaşa İnvestisiya Fondunun sədri olan Dmitriyev Telegram vasitəsilə etdiyi yazılı açıqlamada ABŞ-ə səfər etdiyini bildirib.
Dmitriyev qeyd edib ki, Rusiya və ABŞ arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə işçi qruplarının rəhbərləri ilə görüş keçirilib. O, "Rusiya-ABŞ münasibətlərinin yenidən canlanmasına töhfə verə biləcək perspektivli layihələr və dünya enerji bazarlarında mövcud olan böhran vəziyyəti müzakirə edilib" deyə bildirib.
Dmitriyev əlavə edib ki, ABŞ və bir çox ölkə Rusiyaya qarşı tətbiq edilən sanksiyaların zərərlərini və dünya iqtisadiyyatının sabitliyini təmin etməkdə Rusiya nefti və təbii qazının əhəmiyyətli rolunu anlamağa başlayıb.

Специальный представитель президента России Владимира Путина по международному экономическому сотрудничеству Кирилл Дмитриев встретился с официальными лицами США. На встрече обсуждался текущий кризис на мировых энергетических рынках и совместные проекты, которые могут оживить отношения между двумя странами.
Redaksiya сообщает, что Дмитриев, председатель Российского фонда прямых инвестиций, заявил в письменном заявлении через Telegram, что посетил США.
Дмитриев отметил, что состоялась встреча руководителей рабочих групп по экономическому сотрудничеству между Россией и США. Он заявил: «Обсуждались перспективные проекты, которые могут способствовать возрождению российско-американских отношений, а также текущая кризисная ситуация на мировых энергетических рынках».
Дмитриев добавил, что США и многие страны начинают понимать ущерб от санкций, введенных против России, и значительную роль российской нефти и природного газа в обеспечении стабильности мировой экономики.