Rusiya prezidenti Vladimir Putin NATO-nun baş katibi Mark Rutteyə ünvanlanan sərt açıqlama ilə çıxış edib və alyansın mövqeyini tənqid edib. Putin bildirib ki, Rusiyaya qarşı müharibəyə hazırlıq çağırışları məntiqsiz və təhlükəlidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Vladimir Putin NATO rəhbərliyinin Rusiyanı hədəf kimi göstərməsini anlamadığını vurğulayıb. O, ABŞ-nin Milli Təhlükəsizlik Strategiyasını xatırladaraq, həmin sənəddə Rusiyanın düşmən və ya müharibə obyekti kimi təqdim edilmədiyini qeyd edib.
Putin çıxışında ABŞ-nin NATO daxilində əsas ölkə olduğunu vurğulayıb və ABŞ-nin Rusiyanı nə düşmən, nə də rəqib kimi gördüyünü bildirib. Onun sözlərinə görə, bu halda NATO-nun Rusiyaya qarşı müharibə ritorikası aparması ziddiyyət yaradır.
Rusiya prezidenti NATO baş katibinə ünvanlanan sualında alyans rəhbərliyinin rəsmi sənədləri oxuyub-oxumadığını sorğulayıb və Rusiyanın süni şəkildə müharibə hədəfinə çevrilməsinin regionda gərginliyi daha da artıracağını qeyd edib.

Russian President Vladimir Putin has delivered a stern statement addressed to NATO Secretary General Mark Rutte, criticizing the alliance's position. Putin stated that calls for preparation for war against Russia are illogical and dangerous.
The editorial reports that Vladimir Putin emphasized his lack of understanding regarding NATO leadership targeting Russia. He recalled the US National Security Strategy, noting that Russia was not presented as an enemy or a target for war in that document.
In his address, Putin highlighted that the US is the primary country within NATO and stated that the US does not view Russia as an enemy or a rival. According to him, this creates a contradiction with NATO's rhetoric of war against Russia.
In his question addressed to the NATO Secretary General, the Russian President inquired whether the alliance leadership reads official documents and noted that Russia being artificially turned into a war target would further increase tensions in the region.