Rusiya prezidenti Vladimir Putin NATO-nun baş katibi Mark Rutteyə ünvanlanan sərt açıqlama ilə çıxış edib və alyansın mövqeyini tənqid edib. Putin bildirib ki, Rusiyaya qarşı müharibəyə hazırlıq çağırışları məntiqsiz və təhlükəlidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Vladimir Putin NATO rəhbərliyinin Rusiyanı hədəf kimi göstərməsini anlamadığını vurğulayıb. O, ABŞ-nin Milli Təhlükəsizlik Strategiyasını xatırladaraq, həmin sənəddə Rusiyanın düşmən və ya müharibə obyekti kimi təqdim edilmədiyini qeyd edib.
Putin çıxışında ABŞ-nin NATO daxilində əsas ölkə olduğunu vurğulayıb və ABŞ-nin Rusiyanı nə düşmən, nə də rəqib kimi gördüyünü bildirib. Onun sözlərinə görə, bu halda NATO-nun Rusiyaya qarşı müharibə ritorikası aparması ziddiyyət yaradır.
Rusiya prezidenti NATO baş katibinə ünvanlanan sualında alyans rəhbərliyinin rəsmi sənədləri oxuyub-oxumadığını sorğulayıb və Rusiyanın süni şəkildə müharibə hədəfinə çevrilməsinin regionda gərginliyi daha da artıracağını qeyd edib.

Путин назвал заявления генсека НАТО призывом к войне
Президент России Владимир Путин выступил с резким заявлением в адрес генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга, раскритиковав позицию альянса. Путин заявил, что призывы к подготовке войны против России бессмысленны и опасны.
Редакция сообщает, что Владимир Путин подчеркнул свое непонимание того, почему руководство НАТО избрало Россию в качестве цели. Он напомнил о Стратегии национальной безопасности США, отметив, что в этом документе Россия не представлена как враг или объект войны.
В своем выступлении Путин подчеркнул, что США являются основной страной в НАТО, и заявил, что США не рассматривают Россию ни как врага, ни как соперника. По его словам, в этом случае риторика НАТО о войне против России создает противоречие.
В своем вопросе к генеральному секретарю НАТО российский президент поинтересовался, читает ли руководство альянса официальные документы, и отметил, что искусственное превращение России в военную цель еще больше усилит напряженность в регионе.