Putin Donbasın Rusiya tərəfindən zorla ələ keçiriləcəyini deyib
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bildirib ki, əgər Donbas bölgəsində Ukrayna ordusu geri çəkilməzsə, Rusiya silahlı qüvvələrlə həmin ərazini ələ keçirəcək. Putin bu bəyanatı Donetsk və Luhansk da daxil olmaqla Donbasın tam nəzarətini təmin etmək məqsədilə səsləndirib.
Redaksiya BBC‑yə istinadla xəbər verir ki, bu bəyanat Moskvanın Kiyevlə mümkün sülh danışıqları zamanı sərt tələblərini davam etdirdiyini göstərir. Analitiklər hesab edir ki, Rusiya bu mövqeyi ilə həm daxildə, həm də beynəlxalq aləmdə güc nümayiş etdirmək niyyətindədir.
Ukrayna rəsmiləri və ordusu isə bəyan ediblər ki, ölkə öz ərazisindən könüllü çıxmayacaq və Donbasda hər hansı ərazi güzəşti mümkün olmayacaq. Ukrayna tərəfi Putinin ultimatumunu rədd edib və hərbi hazırlıqlarını davam etdirir.

Президент России Владимир Путин заявил, что если украинские войска не отступят из Донбасса, российские вооруженные силы захватят эту территорию. Путин сделал это заявление с целью обеспечить полный контроль над Донбассом, включая Донецк и Луганск.
Редакция сообщает со ссылкой на BBC, что это заявление демонстрирует продолжение жестких требований Москвы во время возможных мирных переговоров с Киевом. Аналитики считают, что Россия намерена продемонстрировать силу как внутри страны, так и на международной арене своей позицией.
Украинские официальные лица и армия заявили, что страна не будет добровольно покидать свою территорию, и уступки каких-либо территорий в Донбассе будут невозможны. Украинская сторона отвергла ультиматум Путина и продолжает военную подготовку.